Playoff pairings

November 6, 2012 

NCHSAA

Friday’s second round

7:30 p.m.

CLASS 4-AA

EAST

(4) Raleigh Wakefield at (1) Garner

(3) Leesville Road at (2) Middle Creek

MIDEAST

(4)Fuquay-Varina at (1) Richmond County

(3) Hoke County at (2) Fayetteville Britt

MIDWEST

(4) Charlotte Independence at (1) Matthews Butler

(3) Greensboro Page at (2) East Forsyth

WEST

(4) Charlotte Vance at (1) Charlotte Mallard Creek

(6) West Mecklenburg at (2) Charlotte Olympic

CLASS 4-A

EAST

(5) Wilmington Hoggard at (1) New Bern

(3) Clayton at (2) New Hanover

MIDEAST

(4) Lee County at (1) Scotland County

(6) Southeast Guilford at (2) Fayetteville Smith

MIDWEST

(4) Greensboro Dudley at (1) North Davidson

(7) Winston-Salem Mt. Tabor at (3) Davie County

WEST

(5) Monroe Sun Valley at (1) South Caldwell

3) Asheville Reynolds at (2) Indian Trail Porter Ridge

CLASS 3-AA

EAST

(8) Greenville Conley at (5) Clayton Cleveland

3) Wilson Hunt at (2) Raleigh Cardinal Gibbons

MIDEAST

(5) Chapel Hill at (1) Northern Guilford

(3) Spring Lake Overhills at (2) Southern Guilford

MIDWEST

(4) Kannapolis Brown at (1) Harrisburg Hickory Ridge

(3) Weddington at (2) Charlotte Catholic

WEST

(4) Shelby Crest at (1) Belmont South Point

(3) Asheville Erwin at (2) Statesville

CLASS 3-A

EAST

(5) Jacksonville at (1) Havelock

(3) Washington at (2) Hertford County

MIDEAST

(5)Pikeville Aycock at (1) Eastern Alamance

(3) South Johnston at (2) Orange

MIDWEST

(4) West Rowan at (1) Concord

(3) Rockingham County at (2) East Rowan

WEST

(4) Morganton Freedom at (1) East Henderson

(3) Hickory at (2) Lawndale Burns

CLASS 2-AA

EAST

(4) North Pitt at (1) Jacksonville Northside

(6) Southwest Edgecombe at (2) Bunn

MIDEAST

(5) Randleman at (1) Carrboro

(3) St. Pauls at (2) Reidsville

MIDWEST

(5) North Surry at (1) High Point Andrews

(6) Central Davidson at (2) Salisbury

WEST

(4) Catawba Bandys at (1) Newton-Conover

(3) South Iredell at (2) Canton Pisgah

CLASS 2-A

EAST

(4) Kinston at (1) Tarboro

(3) Elizabeth City-Northeastern at (2) Edenton Holmes

MIDEAST

(4) Eastern Randolph at (1) East Bladen

(3) South Granville at (2) South Columbus

MIDWEST

(4) Boonville Starmount at (1) East Lincoln

(7) Lincolnton at (6) Thomasville

WEST

(5) Black Mountain Owen at (1) Madison County

(3) Polk County at (2) Shelby

CLASS 1-AA

EAST

(4) Ayden-Grifton at (1) Southwest Onslow

(3) Goldsboro at (2) Northampton County

MIDEAST

(4) Clinton Union at (1) Warsaw Kenan

(6) Pender County at (2) Red Springs

MIDWEST

(5) West Montgomery at (1) Mt. Airy

(6) East Surry at (2) Monroe

WEST

(4) West Wilkes at (1) Swain County

(3) Lake Norman Charter at (2) Hendersonville

CLASS 1-A

EAST

(5) Chocowinity at (1) Plymouth

(3) Manteo at (2) Columbia

MIDEAST

(8) Princeton at (4) North Edgecombe

(7) Jones County at (6) Rosewood

MIDWEST

(4) Union Academy at (1) Albemarle

(3) South Stanly at (2) East Columbus

WEST

(5) Rosman at (1) Elkin

(3) Robbinsville at (2) Murphy

NCISAA

Eight-man finals

Word of God at Courtland (Va.) Southampton Academy

Division I finals

Charlotte Providence Day at Charlotte Christian

Division II semifinals

North Raleigh Christian at Arden Christ School

Harrells Christian at Davidson Day

Division III finals

Southlake Christian at Charlotte Victory Christian

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service