High school basketball conference finals Friday

February 21, 2013 

N.C. Independent Schools Athletic Association

Thursday quarterfinals

3A boys

At Charlotte Latin: High Point Wesleyan vs. High Point Christian/ Charlotte Providence Day winner, 5:30 p.m.; Greensboro Day / Hickory Grove winner vs. Arden Christ, 8:30

3A girls

At Charlotte Latin: Charlotte Providence Day vs. Cary Academy/ Charlotte Christian winner, 4 p.m.; Rabun Gap vs. Greensboro Day 7 p.m.

2A boys

At Charlotte Country Day: Northside Christian vs. Asheville Christian/ Calvary Baptist winner, 2:30 p.m.; First Assembly/ High Point Westchester winner vs. Gaston Day, 5:30 p.m.

2A girls

At Charlotte Country Day: Carolina Day School vs. Fayetteville Christian, 1 p.m.; Calvary Baptist vs. Asheville Christian, 4 p.m.

1A boys

At Covenant Day: Raleigh Word of God vs. Sanford Northwood Temple/ Freedom Christian winner, 3 p.m., Wilson Greenfield /Hickory Christian winner vs. Fayetteville Trinity Christian, 3 p.m.

1A girls

At Covenant Day: Trinity Christian vs. Wayne Country Day /Hobgood Academy winner, 2 p.m. Oakwood School vs. Grace Christian, 5 p.m.

Championships: Feb. 23, Saturday at Charlotte Providence Day

NCHSAA tournaments

CAP EIGHT 4A

At Broughton

Friday finals

Girls: Broughton vs. Millbrook, 5:30; Boys: Broughton vs. Milbrook /Leesville Road winner, 7 p.m..

GREATER NEUSE 4A

At Garner

Girls: East Wake vs. Southeast Raleigh, 5:30; Boys: Clayton vs. Garner, 7:30

PAC VI 4A

At Northern Durham

Girls: Southern Durham vs. Durham Hillside; Boys: Durham Riverside /Durham Jordan winner vs. Durham Hillside Northern Durham winner, 7:30 p.m.

TRI-NINE 4A

At Holly Springs

Girls: Green Hope vs. Holly Springs, 6 p.m.; Apex vs. Green Hope, 8 p.m.

CAROLINA 3A

Girls: Chapel Hill vs. Southern Vance; Boys: Oxford Webb vs. Chapel Hill

EASTERN CAROLINA 3A

Girls: Erwin Triton vs. Eastern Wayne; Boys: Pikeville Aycock /Southern Wayne winner vs. Triton, 7:30 p.m.

NORTHERN CAROLINA 2A

At Corinth Holders

Girls: North Johnston vs. Bunn, 6 p.m.; Boys: Bunn vs. Roanoke Rapids/ Corinth Holders, winner, 7:30 pm

CAROLINA 12 2A

At Pittsboro Northwood:

Girls: Northwood vs. Granville Central; Boys: Carrboro vs. Northwood

CAROLINA 12 1A

At Durham Voyager Academy

Girls: River Mill Academy vs. Franklin Academy; Boys: River Mill Academy vs. Voyager, 8 p.m.

CAROLINA 1A

At Mount Olive College

Girls: Goldsboro/ Ayden-Grifton winner vs. Rosewood/ Princeton winner, 6:30; Goldsboro/ Spring Creek winner vs. Rosewood/ Ayden-Grifton winner, 8 p.m.

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service