High school football playoff pairings

From staff reportsNovember 11, 2013 

NCHSAA first round

4AA East

No. 16 Green Hope (5-6) at No. 1 Wakefield (10-1)

No. 9 Leesville Road (8-3) at No. 8 Millbrook (8-3)

No. 12 Wake Forest (8-3) at No. 5 Panther Creek (9-2)

No. 13 Laney (6-4) at No. 4 Pinecrest (10-1)

No. 14 Sanderson (6-5) at No. 3 Jack Britt (8-3)

No. 11 Holly Springs (6-5) at No. 6 Garner (8-3)

No. 10 South View (8-3) at No. 7 Riverside (8-3)

No. 15 Fuquay-Varina (6-5) at No. 2 Middle Creek (9-2)

4AA West

No. 16 Zebulon Vance (5-6) at No. 1 West Forsyth (10-1)

No. 9 East Forsyth (9-2) at No. 8 Grimsley (5-6)

No. 12 Independence (7-4) at No. 5 Hough (10-1)

No. 13 Olympic (7-4) at No. 4 Butler (8-3)

No. 14 Page (6-5) at No. 3 Northwest Guilford (10-1)

No. 11 Richmond Senior (8-3) at No. 6 Lake Norman (8-3)

No. 10 West Mecklenberg (9-2) at No. 7 Providence (7-4)

No. 15 Ardrey Kell (6-5) at No. 2 Mallard Creek (11-0)

4A East

No. 16 Heritage (6-5) at No. 1 Scotland (11-0)

No. 9 Southeast Raleigh (4-6) at No. 8 New Bern (8-3)

No. 12 Clayton (7-4) at No. 5 Hillside (8-2)

No. 13 Southern Alamance (6-5) at No. 4 Knightdale (9-1)

No. 14 E.E. Smith (6-5) and No. 3 DH Conley (9-2)

No. 11 JH Rose (9-2) at No. 6 Pine Forest (10-1)

No. 10 Northern Durham (3-8) at No. 7 New Hanover (8-3)

No. 15 Cape Fear (6-5) at No. 2 Hoggard (10-1)

4A West

No. 16 Alexander Central (5-6) at No. 1 Mooresville (10-1)

No. 9 Southeast Guilford (9-2) at No. 8 Mount Tabor (8-3)

No. 12 Hopewell (6-5) at No. 5 High Point Central (8-3)

No. 13 AL Brown (7-4) at No. 4 Charlotte Catholic (9-2)

No. 14 Ronald Reagan (7-4) at No. 3 Rocky River (9-2)

No. 11 Porter Ridge (7-4) at No. 6 Watauga (8-3)

No. 10 North Davidson (9-2) at No. 7 Asheville Roberson (4-7)

No. 15 South Caldwell (5-6) at No. 2 Greensboro Dudley (10-0)

3AA East

No. 16 Western Harnett (4-7) at No. 1 Fayetteville Byrd (9-2)

No. 9 Wilson Fike (10-1) at No. 8 Lee County (9-2)

No. 12 Corinth-Holders (7-4) at No. 5 West Brunswick (3-7)

No. 13 Terry Sanford (4-7) at No. 4 Hunt (8-3)

No. 14 Hope Mills Gray’s Creek (5-6) at No. 3 Cleveland (8-3)

No. 14 Rocky Mount (8-3) at No. 6 Orange (10-1)

No. 10 Cardinal Gibbons (8-3) at No. 7 Triton (9-2)

No. 15 Chapel Hill (4-7) at No. 2 Southern Durham (9-2)

3AA West

No. 16 Hickory Ridge (4-7) at No. 1 Crest (10-1)

No. 9 Ashbrook (8-3) at No. 8 Asheville Erwin (9-1)

No. 12 South Iredell (8-3) at No. 5 Statesville (6-5)

No. 13 Asheville Reynolds (7-4) at No. 4 Sun Valley (7-4)

No. 14 Eastern Guilford (7-4) at No. 3 Northern Guilford (9-2)

No. 11 Asheboro (7-4) at No. 6 Central Cabarrus (10-1)

No. 10 Ledford Senior (7-4) at No. 7 Weddington (9-2)

No. 15 Cuthbertson (4-7) at No. 2 Asheville (9-2)

3A East

No. 16 Topsail (4-7) at No. 1 Havelock (11-0)

No. 9 Anson (5-6) at No. 8 Southern Guilford (6-5)

No. 12 West Craven (7-4) at No. 5 Jacksonville (8-3)

No. 13 Walter M. Williams (7-4) at No. 4 North Forsyth (6-5)

No. 14 West Carteret (6-5) at No. 3 Eastern Wayne (8-2)

No. 11 Southern Nash (8-3) at No. 6 Swansboro (8-3)

No. 10 Northwood (8-3) at No. 7 Eastern Alamance (8-3)

No. 15 CB Aycock (4-7) at No. 2 Western Alamance (10-1)

3A West

No. 16 East Rowan (4-7) at No. 1 Freedom (10-1)

No. 9 Forestview (7-4) at No. 8 Jesse Carson (7-4)

No. 12 Patton (7-4) at No. 5 Hibriten (10-1)

No. 13 Hickory (6-5) at No. 4 Pisgah (8-3)

No. 14 West Rowan (7-4) at No. 3 South Point (11-0)

No. 11 North Gaston (6-5) at No. 6 Burns (10-1)

No. 10 Piedmont (7-4) at No. 7 Tuscola (8-3)

No. 15 Northwest Cabarrus (6-5) at No. 2 Concord (11-0)

2AA East

No. 16 SouthWest Edgecombe (5-6) at No. 1 High Point Andrews (9-1)

No. 9 Randleman (8-3) at No. 8 North Brunswick (8-3)

No. 12 St. Paul’s (8-3) at No. 5 Northside (Jax) (8-3)

No. 13 Hertford County (6-5) at No. 4 South Granville (9-2)

No. 14 North Pitt (6-5) at No. 3 Washington (9-2)

No. 11 Greene Central (3-8) at No. 6 Bunn (7-4)

No. 10 Franklinton (8-3) at No. 7 Kinston (6-5)

No. 15 East Duplin (5-6) at No. 2 Currituck County (9-2)

2AA West

No. 16 Parkwood (5-6) at No. 1 Franklin (11-0)

No. 9 Forest Hills (5-6) at No. 8 Smoky Mountain (7-4)

No. 12 West Lincoln (7-4) at No. 5 Hunter Huss (4-7)

No. 13 Bunker Hill (7-4) at No. 4 Ashe County (7-4)

No. 14 Bandys (5-6) at No. 3 East Lincoln (7-4)

No. 11 Forbush (6-5) at No. 6 Maiden (10-1)

No. 10 East Davidson (9-2) at No. 7 West Stokes (8-3)

No. 15 R-S Central (5-5) at No. 2 Monroe (9-2)

2A East

No. 16 West Bladen (5-6) at No. 1 Northeastern (9-2)

No. 9 Graham (5-6) at No. 8 Beddingfield (7-4)

No. 12 Midway (9-2) at No. 5 John A. Holmes (8-3)

No. 13 Fairmont (8-3) at No. 4 Ayden-Grifton (5-6)

No. 14 East Bladen (6-5) at No. 3 Clinton (7-3)

No. 11 Jordan-Matthews (5-6) at No. 6 Southwest Onslow (8-3)

No. 10 Farmville Central (8-2) at No. 7 Eastern Randolph (7-4)

No. 15 Southern Vance (5-6) at No. 2 South Columbus (8-3)

2A West

No. 16 Lake Norman Charter (5-6) at No. 1 Carver (10-1)

No. 9 Lincolnton (7-4) at No. 8 Thomasville (5-6)

No. 12 Madison (6-4) at No. 5 Polk County (8-3)

No. 13 Hendersonville (5-6) at No. 4 Reidsville (9-2)

No. 14 Brevars (5-6) at No. 3 North Wilkes (9-2)

No. 11 Mountain Heritage (7-4) at No. 6 Shelby (7-4)

No. 10 Mount Pleasant (5-6) at No. 7 Charles D. Owen (8-2)

No. 15 Surry Central (5-6) at No. 2 North Rowan (11-0)

1AA East

No. 8 Spring Creek (3-8) at No. 1 Tarboro (9-2)

No. 5 East Carteret (5-6) at No. 4 Camden County (6-5)

No. 6 Perquimans (5-6) at No. 3 Riverside-Martin (7-4)

No. 7 Gates County (4-7) at No. 2 Wallace-RH (9-2)

No. 8 Union (3-8) at No. 1 James Kenan (10-0)

No. 5 Granville Central (7-4) at No. 4 Princeton (8-3)

No. 6 Lakewood (7-4) at No. 3 Louisburg (8-3)

No. 7 Rosewood (4-7) at No. 2 Whiteville (9-2)

1AA West

No. 8 North Moore (2-9) at No. 1 West Montgomery (10-1)

No. 5 Bishop McGuinness (7-4) at North Stanly (8-3)

No. 6 Walkertown (8-3) at No. 3 East Surry (9-2)

No. 7 East Montgomery (6-5) at No. 2 Mount Airy (8-3)

No. 8 East Wilkes (1-10) at No. 1 Swain County (9-2)

No. 5 Bessemer City (6-5) at No. 4 Avery (4-7)

No. 6 Highland Tech (1-10) at No. 3 Cherryville (5-6)

No. 7 Mitchell (1-10) at No. 2 Starmount (8-3)

1A East

No. 8 Creswell (3-8) at No. 1 Plymouth (10-0)

No. 5 Northside (6-5) at No. 4 Manteo (7-4)

No. 6 Columbia at No. 3 Northampton County (8-3)

No. 7 Southside (3-8) at No. 2 Pamlico County (7-4)

No. 8 Northwest Halifax (1-10) at No. 1 Lejeune (10-1)

No. 5 North Duplin (4-7) at No. 4 (Weldon (4-7)

No. 6 East Columbus (4-7) at No. 3 North Edgecombe (5-5)

No. 7 Rocky Mount Prep (2-9) at No. 2 Southeast Halifax (7-4)

1A West

No. 8 Chatham Central (2-9) at No. 1 Albemarle (8-3)

No. 5 South Stanly (3-8) at No. 4 Union Academy (5-5)

No. 6 Atkins (2-8) at No. 3 South Robeson (6-5)

No. 7 West Columbus (2-9) at No. 2 Community School of Davidson (4-7)

No. 8 Rosman (3-8) at No. 1 Murphy (8-3)

No. 5 Elkin (6-5) at No. 4 Alleghany (6-5)

No. 6 Andrews (4-7) at No. 3 Thomas Jefferson (8-3)

No. 7 Hayesville (4-7) at No. 2 Robbinsville (9-2)

NCISAA

Eight man championship: Rocky Mount Academy (9-2) vs. Southampton, Va. (11-0) at Rocky Mount Athletic Stadium

Division I championship: Charlotte Latin (9-2) at Charlotte Christian (11-0)

Division II semifinals: Hickory Grove (8-3) at Davidson Day (11-1); Arden Christ (8-2) at Harrells Christian (8-3)

Division III championship: Victory Christian (7-4) at Southlake Christian (10-1)

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service