Area high school basketball tournament schedule

Posted on December 24, 2013 

High school basketball tournaments

BROGDEN HOLIDAY

at UNC Wilmington

Thursday-Saturday

Boys

1. East Carteret; 2. Millbrook; 3. Wilmington Hoggard; 4. Wilmington Ashley; 5. Miami Senior (Fla.); 6. Wilmington Laney; 7. New Hanover; 8. Greenville (S.C.) Southside

Girls

1. Millbrook; 2. Wilmington Ashley; 3. Kinston; 4. Havelock; 5. Wilmington Laney; 6. New Hanover; 7. Leesburg (Va.); 8. Wilmington Hoggard

BUNN CHRISTMAS

at Bunn High

Friday-Saturday

Clinton girls vs. Riverside Martin, 3

Fuquay-Varina boys vs. Chapel Hill, 4:30

Bunn girls vs. Fuquay-Varina, 6

Bunn boys vs. Northern Nash, 7:30

CLEVELAND HIGH

Friday, Saturday

Rolesville girls vs. Nash Central, 12

Rolesville boys vs. Nash Central 1:30

West Johnston girls vs. Princeton, 3

West Johnston boys vs. Princeton, 4:30

Cleveland girls vs. Rosewood, 6

Cleveland boys vs. Rosewood, 7:30

HOLIDAY HOOPLA

at Eastern Alamance High

Thursday-Saturday

Girls

1. Southern Alamance; 2. Eastern Alamance; 3. Green Hope; 4. Cedar Ridge; 5-6. East Chapel Hill vs Enloe; 7-8. Carrboro vs.Sanderson

GRANVILLE CENTRAL HOLIDAY SHOOTOUT

at Granville Central High

Thursday-Saturday

1. Granville Central boys; 2. Cresset Christian; 3. Raleigh Charter; 4. Louisburg; 5. Roxboro Community; 6. East Wake Academy; 7. Woods Charter; 8. Haliwa-Saponi Tribal School

HERITAGE

at Heritage High

Thursday-Saturday

Girls

Durham Jordan vs. Richmond County, 4

Northern Durham vs. Athens Drive, 5:30

Heritage vs. Clayton, 8:30

HOLY ANGELS TOURNAMENT

at Charlotte Catholic and Charlotte Latin

Thursday-Saturday

Boys

Charlotte Catholic vs. Porter Ridge, 3

Piedmont vs. Indian Land (S.C.), 6

Charlotte Latin vs. Marvin Ridge, 3

Myers Park vs. Cardinal Gibbons, 6

Girls

Charlotte Catholic vs. Hickory Grove, 1:30

Piedmont vs. Butler, 4:30

Charlotte Latin vs. Marvin Ridge, 1:30

Cardinal Gibbons vs. Porter Ridge, 4:30

HSOT HOLIDAY INVITATIONAL

at Broughton High

Thursday-Saturday

Summit bracket

1. Carlisle (Va.); 2. Fayetteville Trinity Christian; 3. Homeschool Christian Youth Association (Tx.); 4. Wilbraham & Monson (Mass.); 5. Word of God; 6. Sanderson; 7. Middle Creek; 8. Hammond (S.C.)

Randolph bracket

1. Lake Highland (Fla.); 2. Kinston; 3. Wheeler (Ga.); 4. Apex; 5. Broughton; 6. Clayton; 7. Garner; 8. Moss Point (Miss.)

Mix 101.5 Girls

at Cary Academy

1. Chapel Hill; 2. West Forsyth; 3. West Craven; 4. Broughton; 5. Cary; 6. Greensboro Dudley; 7. Riverside; 8. Hillside

PIRATES HOLIDAY CLASSIC

at Corinth Holders High

Friday-Saturday

Rocky Mount girls vs. East Wake, 3

Rocky Mount boys vs. Knightdale, 4:30

North Lenoir girls vs. Corinth Holders, 6

East Wake boys vs. Corinth Holders, 7:30

SOUTH GRANVILLE HOLIDAY

at South Granville

Thursday-Saturday

Wynn Homes bracket

1. Wilson Greenfield; 2. Jordan; 3. Ravenscroft; 4. Green Hope; 5. Southern Durham; 6. Leesville Road; 7-8. Enloe/Australia team

Bojangles’ bracket

1. Village Christian; 2. Heritage; 3. Neuse Christian; 4. Northern Vance; 5. Wayne Country Day; 6. Dominion (Va.); 7. Athens Drive; 8. South Granville

VISION SPORTING GOODS

at Cary Academy

Thursday-Saturday

Girls’ bracket

1. Durham Academy; 2. Leesville Road; 3. Southern Durham; 4. North Raleigh Christian; 5. Cary Christian; 6. Fayetteville Christian; 7. South Granville; 8. Raleigh Charter

Boys’ bracket

1. Norfolk Academy; 2. Fayetteville Christian; 3. Cary Christian; 4. Voyager Academy; 5. Cary Academy; 6. South Wake Sabres; 7.North Raleigh Christian; 8. Raleigh Hawks

WAKEFIELD DOUBLEHEADERS

Monday-Tuesday

Northern Nash girls vs. Wake Forest, 2

Winston-Salem Reynolds girls vs. Wakefield, 3:30

Southeast Raleigh boys vs. Wake Forest, 5

Holly Springs boys vs. Wakefield, 6:30

WILDCAT CHRISTMAS HOLIDAY

at Eastern Guilford High

Thursday-Saturday

Boys

Orange wins the title against Burlington Cummings.

Girls

1. Eastern Guilford; 2. McMichael; 3. Ravenscroft; 4. Charlotte Garinger; 5. St. John Villa (N.Y.); 6. Vandalia Christian; 7. River Mill Academy; 8. Orange

YELLOW JACKET INVITATIONAL

at Lee County High

Friday, Saturday, Monday

Girls

1. Apex; 2. Northwood; 3-4. Chatham Central vs Northern Vance; 5. Union Pines; 6. Hoke County; 7. Lee County; 8. Southern Lee

Boys

1. Lee County; 2. Cary; 3. Northwood; 4. East Chapel Hill; 5. Carrboro; 6. Overhills; 7. Union Pines; 8. Western Harnett

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service