Food Lion deals, Jan. 22-28

Posted by Amy Dunn on January 22, 2014 

Look for nice coupon deals at Food Lion this week on Dannon Greek yogurt, Hunt’s Ketchup, Gwaltney hot dogs, Michelina’s frozen entrees, Pepsi 6-packs, Ragu pasta sauce and Pop Tarts. Without coupons, pick up nice deals on green peppers, cabbage, chicken and pork.

Keep reading for all this week's top deals and coupon match-ups.

Food Lion shopping tips:

*Food Lion stores in the Triangle accept an unlimited number of coupons per order. Coupons are accepted at face value. No more than 10 identical coupons are accepted per order.

*Be sure to scan your loyalty card at the coupon kiosk near the front door. A sheet of coupons will print each day you shop. These coupons may NOT be stacked with manufacturer coupons, according to Food Lion policy.

*Sign up for weekly emails to receive additional store coupons.

*BOGO sale items ring up at half-price so you don't have to buy both items to get the discount. You may use a coupon on each BOGO item you purchase.

Coupon match-ups:

Dannon Greek yogurt cups: $1

Buy 2, Get 1 Free 1/5 SS1

= 66 cents each.

Hunt’s Ketchup (24 oz.): 99 cents

.30/1 in-store kiosk coupon

= 69 cents. Very good price.

Gwaltney Great Dogs (16 oz.): 99 cents

.20/1 in-store kiosk coupon

= 79 cents. Another good price.

Rotel tomatoes (10 oz.): 99 cents

.40/2 1/19 SS

= 79 cents.

Michelina’s frozen entrees: $1

$1/5 printable coupon

= 80 cents each.

Pepsi brand 6-pack bottles: $2

$2/2 1/5 SS2

= $1 each. Fantastic price!

Ragu pasta sauce (16-26 oz.): $1.50

$1/2 1/5 RP1

= $1 each. Good price.

Pop Tarts (8 count): $1.69

$1/3 printable coupon on KelloggsFamilyRewards.com

.40/1 printable coupon on Gone Nutty or Oatmeal varieties on KelloggsFamilyRewards.com

= as low as $1.29.

Fritos or Cheetos (8.75-9.75 oz.): $2

$1/2 in-store kiosk coupon

= $1.50 each.

Vlasic Stackers or Spears (16-32 oz.): $2

$1/2 1/19 SS

= $1.50 each.

Sunshine Cheez-It crackers: $1.99

.20/1 in-store kiosk coupon

= $1.79.

No coupons required:

Cabbage: 49 cents per pound.

Green peppers: 69 cents each. Nice price.

Mangoes: 89 cents each.

White onions: 89 cents per pound.

Red vine cluster tomatoes: $1.29 per pound.

Pink Lady or Braeburn apples: $1.39 per pound. I don’t generally like to pay more than $1 per pound. But if you’re partial to these varieties, it’s not a bad price.

Mushrooms (8 oz.): $1.69.

Strawberries: $2 per pound.

Fresh Express or Dole bagged salad (9-12 oz.): $2.

Navel oranges: $5.99 for a 8-pound bag.

Chicken drumsticks for thighs: 99 cents per pound.

Boston butt: $1.29 per pound.

Country style pork ribs: $1.39 per pound for value pack.

Ground beef (73% lean): $2.49 per pound for value pack.

Deli cooked ham: $2.99 per pound.

Food Lion hot dog chili sauce (10.5 oz.): 50 cents.

Food Lion dried cranberries (5 oz.): $1.25.

Food Lion French Onion dip (16 oz.): $1.69.

Food Lion cottage cheese (16 oz.): $2.

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service