NCHSAA and NCISAA swimming postseason blog, 2014

Posted by J. Mike Blake on January 27, 2014 

Story links to this year’s boys and girls swimming & diving conference, regional and state championships as well as other awards.

State championships

4A championships: Green Hope boys repeat, girls are third; East Chapel Hill boys third

3A championships: Chapel Hill boys win, girls are runner-up; Cardinal Gibbons boys second

1A/2A championships: Raleigh Charter girls win 4th straight, N.C. Science & Math boys repeat

NCISAA championships: Ravenscroft girls win 3A, Cary Academy boys runner-up; Raleigh Grace Christian boys 5th in 1A/2A, Durham/Chapel Hill Trinity School 3rd

N&O All-Metro swim teams: 13 boys and 13 girls make this year’s team

N&O boys swimmer of the year: Announced in June.

N&O girls swimmer of the year: Announced in June.

State champions

• Tom Bilden, Carrboro - 100 butterfly (1A/2A boys)

• Will MacMillan, Carrboro - 100 freestyle, 200 IM (1A/2A boys)

• Jacob Vosburgh, N.C. Science & Math - 500 freestyle (1A/2A boys)

• N.C. Science & Math 200 freestyle relay team of Matt Weaver, Gabe Shepherd, Jack Allen and Vosburgh (1A/2A boys)

• N.C. Science & Math 400 freestyle relay team of Weaver, Shepherd, Allen and Vosburgh (1A/2A boys)

• Olivia Ontjes, Raleigh Charter - 200 IM, 100 breaststroke (1A/2A girls)

• Raleigh Charter 200 freestyle relay team of Paige Whalen, Lily Whalen, Tara Martin and Ontjes (1A/2A girls)

• Raleigh Charter 400 freestyle relay team of Martin, Ontjes, Margaret Ireland and Paige Whatlen (1A/2A girls)

• Noah Cairns, Cardinal Gibbons - 200 freestyle, 500 freestyle (3A boys)

• Chapel Hill 400 freestyle relay team of Jake Pudik, C.J. Eron, Josh Taekman and Emery Harwell.(3A boys)

• Michaela Carter, Corinth Holders - 50 freestyle (3A girls)

• Becca Churchill, Cedar Ridge - 100 breaststroke (3A girls)

• Claire DeSelm, Chapel Hill - 200 IM, 100 butterfly (3A girls)

• Anabelle Durham, Chapel Hill - 100 freestyle, 100 backstroke (3A girls)

• Chapel Hill 200 medley relay team of DeSelm, Kaitlin Jones, Rachel Samuelson and Paige Jones (3A girls)

• Connor Callahan, Panther Creek - diving (4A boys)

• Colin Ellington, Holly Springs - 50 freestyle, 100 freestyle (4A boys)

• Koya Osada, East Chapel Hill - 200 IM, 100 backstroke (4A boys)

• Justin Ress, Cary - 500 freestyle (4A boys)

• Sean Yeh, Leesville Road - 100 breaststroke (4A boys)

• East Chapel Hill boys 200 medley relay (4A boys) of Koya Osada, Liam McCullough, Oliver Hudgins, Michael Wohl

• Hannah Moore, Green Hope - 500 freestyle (4A girls)

• Claire Fuscoe, Ravenscroft - 500 freestyle, 200 freestyle (NCISAA 3A girls)

• Chloe Mikles, Ravenscroft - 50 freestyle, 100 freestyle (NCISAA 3A girls)

• Madeline High, Ravenscroft - 100 butterfly (NCISAA 3A girls)

• Ravenscroft 200 freestyle relay team of Fuscoe, Mikles, Grace Bergstrom, Brittani Bryan (NCISAA 3A girls)

• Ravenscroft 400 freestyle relay team of Fuscoe, High, Mikles and Kaitlin Ramsden (NCISAA 3A girls)

• Trey Harris, Durham Academy - 100 butterfly (NCISAA 3A boys)

• Riley Mears, St. David’s - 200 IM, 500 freestyle (NCISAA 1A/2A boys)

• Emily Sarrat, Durham Trinity - 200 IM, 100 breaststroke (NCISAA 1A/2A girls)

• Mary Jeanne Hipp, St. David’s - 500 freestyle (NCISAA 1A/2A girls)

Regional swimming

4A East regional: Green Hope boys and girls win regional, edging Apex girls and Greenville Rose boys

4A Central regional: East Chapel Hill boys win regional, girls finish third

3A East regional: Chapel Hill boys and girls win regional, edging Cardinal Gibbons’ boys and girls

1A/2A East regional: N.C. Science & Math boys and Raleigh Charter girls win regional, edging Carrboro boys and N.C. Science & Math girls

Conference championships

Cap Eight Conference: Millbrook boys and Leesville Road girls win

Greater Neuse River Conference: Garner boys and Clayton girls win

PAC-6 Conference: East Chapel Hill boys and girls win

Southwest Wake Athletic Conference: Green Hope boys and girls win

Big Eight Conference: Chapel Hill boys and girls win

Two Rivers Conference: Corinth Holders boys and girls win

Northern Carolina C onference: N.C. Science & Math boys and girls win

North Central Athletic-Tar Roanoke Conference: Raleigh Charter boys and girls win

Triangle Independent Schools Athletic Conference: Cary Academy boys and Ravenscroft girls win

Eastern Plains Independent Conference: Cary Christian boys and Kinston’s Arendell-Parrott girls win

Carolina Christian Conference: Sanford Grace Christian boys and Trinity Academy of Raleigh girls win

State qualifiers (boys)

4A:

•  Apex: William Ritchie, sophomore; Brayden Lauffer, junior; Brandon Medins, sophomore; Brian Legarth, sophomore; Connor Hale, senior.

•  Athens Drive: Tyler Silver, sophomore; Jackson Richards, junior; Thomas Bell, sophomore; Tanner Jefferson, senior.

•  Broughton: Will Close, senior; Holt Gray (diving), freshman.

•  Cary: Tosh Kawaguchi, junior; Justin Ress, junior; Garrett Troxler, freshmen; Chase Millar, junior; Will Atkinson, sophomore; Rhys Kawaguchi, freshman; Nicholas Rosenberg, senior.

•  East Chapel Hill: Koya Osada, senior; Liam McCullough, senior; Oliver Hudgins, senior; Michael Wohl, junior; Bijan Zakerin, junior; James Gildard, sophomore; Thomas Guest, senior; James Brady (diving), sophomore.

•  Enloe: Tom Gordon, junior; Gannon Nawojczyk, senior; Robby Patterson, sophomore; Will Hines, senior.

•  Green Hope: Henry Hollinshead, sophomore; Atalay Onol, junior; Chris Daniels, junior, Seth Maslowski, junior; Stephen Hollinshead, senior; Jonathan Glavich, sophomore; Alex Carson, junior; Gavin McCulloch, junior; Noah Sayre, junior; Connor Slater (diving), sophomore.

•  Heritage: Ethan Lee, junior; Miles Saunders, senior; Gabe Nugent, junior; Stephen Tresslar, senior.

•  Holly Springs: Colin Ellington, senior; Andrew Capobianco (diving), freshman.

•  Jordan: Stephen Young, senior; Alex Bird, sophomore; Rob Schaefer, senior; James Dressman, senior; Jams Bradley, senior; Kyle Peek (diving).

•  Knightdale: Patrick Capps, senior.

•  Leesville Road: Jordan Kelber, junior; Sean Yeh, senior; Zachary Nicol, sophomore; William Countie, sophomore; Clay Boneham, sophomore.

•  Middle Creek: Quinlan DeVal (diving), junior.

•  Millbrook: Kevin Houchens, senior; Tristan Emm, junior; Steven Craig, senior; Kurt Wedegaertner, junior; Christopher Kohut, junior; Karl Boynton, sophomore; Sammy Brinkley, sophomore, Justin Staab, junior.

•  Northern Durham: Connor Williams, senior; Michael Boyle (diving), sophomore.

•  Panther Creek: Jamison Hauser, junior; Ryan Mathes, junior; Leif Reedstrom, junior; Peter Compton, freshman; Connor Callahan (diving), sophomore.

•  Riverside: Aaron Daniels-Freeman (diving), junior.

•  Sanderson: Graham Fulcher, senior; Jack Faller, freshman; Noah Franz, senior; Jon Suits, sophomore, Harrison Butler, junor; Dylan Johnson (diving), junior; Ryan Swiezy (diving), senior.

•  Wakefield: Scott Kent (diving), senior.

3A:

•  Cardinal Gibbons: Christopher Raymond, sophomore; Noah Carins, junior; Andy Lui, senior; Shane Humphrey, sophomore; J.D. Humphrey, senior; John Cairns, freshman; Dylan Page, senior; Nathan Bohmer, junior; Sean Spangler, senior; Connor Battershall, senior; Boehlert, Julian, sophomore; Luke Stevens, sophomore; John Krawczk (diving), senior; Christopher Fischetti, freshman; Matthew Fitzgerald (diving), senior; Trevor Burns (diving), senior; Tim O’Donnell (diving), senior.

•  Cedar Ridge: Elliott Orlowski, junior; Christian Fischer, freshman; Josh Chapman, sophomore; Ian Bunner, sophomore.

•  Chapel Hill: David Baston, junior; Evan Rose, senior; Patrick O’Donnell, junior; Connor Korfas, sophomore; Josh Taekman, senior; Eli Rose, sophomore; Emery Harwell, junior; Jacob Werden, freshman; Ang Li, freshman; Jake Pudik, junior; Takoda Ren, sophomore; Evan Rose, senior; Daniel Margolis (diving), junior; James Willingham (diving), senior.

•  Cleveland: Dalton Langston, freshman; Grayson Venters, junior; Patrick Martin, senior; Zach Mefford, freshman; Will Hall, sophomore.

•  Corinth Holders: Connor Blandford, sophomore; Chris Carter, sophomore; Neal Quinn, junior; Bryce Sherrill, sophomore; Bailey Blackwell, junior; Grant Sullivan, sophomore; Jacob Stokes freshman; Eric Svadeba, sophomore.

•  Lee County: Phil Morie, senior.

•  Northwood: Josh Conger, sophomore.

•  South Johnston: Zachary Bridges, sophomore; Garrison McLeod, junior: Cameron Keene, senior; Dennis Dinwiddie, senior.

•  Southern Lee: Eli Brightbill, junior.

1A/2A:

•  Carrboro: Will MacMillan, sophomore; Aidan Marshall, senior; Thomas Bilden, junior; Simon Deshusses, sophomore; Finnbar Carroll, junior; Justin Laatz, junior; Connor Murphy, junior; Caleb Bollenbacher, freshman; Jack Dozier, sophomore; Myles Miller, sophomore.

•  Durham School of Arts: Alex Strader, senior; Matt Jacobs, senior; Eugen Craciunescu, freshman; Jack Mountain, junior.

•  N.C. Science & Math: Stefan Knorr, junior; Irwin Li, senior; Kevin Parham, senior; Nolan Hopkins, junior; Jacob Vosburgh, senior; Braxton Baird, junior; Jack Allen, senior; Gabe Shepard, senior; Prauj Pant, junior; Matt Weaver, senior; Anshu Subramanya, senior; Allan Jiang, senior; Nolan Jewell, junior; Howard Li, junior; Jared Noble (diving), junior; Chatham Ellwanger (diving), senior.

•  Raleigh Charter: Zach Lewis, junior; William Oakley, sophomore; Christian Lam, sophomore; Nahusha Rao, junior; Vidusha Rao, junior.

State qualifiers (girls):

4A:

•  Apex: Jordyn Barham, senior; Claire Williams, junior; Emma Williams, senior; Katherine DeForest senior; Hannah Day, sophomore; Ashlyn Butkowski, sophomore; Allison Snyder, senior; Kathryn Godlewski, sophomore; Olivia Hair, sophomore, Madison Deters, freshman; Hannah Smedley (diving), senior.

•  Athens Drive: Cameron Brown, senior; Kiko Lamb, senior; Tristan Thomas, senior; Julianne Strickland, senior.

•  Broughton: Caroline Willis, freshman; Genna Brewer, freshman; Adaira Brewer, junior; Carson Harvey, freshman; Mary Brinn Gray (diving), junior.

•  Cary: Elena Adcock, freshman; Basira Knight, senior; Megan Owens, senior; Christine Kerr, junior; Carson Steidinger, sophomore.

•  Clayton: Dominique Quintero, sophomore.

•  East Chapel Hill: Jennifer Xu, sophomore; Annie Huang, freshman; Kathy Dai, senior; Allison Lai, freshman; Morgan Smith, junior; Celia Marzinksy, junior; Anne Whitsel, freshman; orriene, Sept, sophomore; Laura Naylor, junior; Chelsea Yu, junior; Maya Sokoletsky (diving), junior.

•  Enloe: Meagan Johnson, junior; Margaret Tobey, senior; Milena Korobina, junior; Melissa Crew, senior.

•  Green Hope: Hannah Moore, senior; Kate Moore, freshman; Maddie Massey, senior; Jenny Nusbaum, sophomore; Brooke Rubendall, sophomore; Samantha Medlin, freshman; Emily Etgen, junior; Paige Rubendall, senior; Cami Andreini, junior; Christiana Cornea, junior; Mackenzie Michael (diving), junior.

•  Heritage: Haley Bennison, junior; Caroline Knowles, sophomore.

•  Knightdale: Brenna Hardy (diving), sophomore.

•  Leesville Road: Alexis Vetrano, freshman; Jacalyn Schoening, sophomore; McKenna Nixon, sophomore; Abigail Toburen, freshman; Lauren Frank, sophomore; Natalie Muma, sophomore; Alexa Garbarino, freshman; Rachel Stephenson, sophomore; Monika Rank (diving), sophomore; Madalyn Beale (diving), sophomore.

•  Middle Creek: Sara Giamber, sophomore; Julie Poole, freshman; Jessica Stringfellow, senior; Emily Stringfellow, sophomore; Charlotte Watts, freshman.

•  Millbrook: Elizabeth Underkoffler, junior; Kayla Hunter, junior; Anna-Elizabeth Rinderer, junior; Jordan Kohut, freshman; Rachel Stefanic, junior.

•  Panther Creek: Kristen Quint, sophomore; Julie Hu, junior; Haley Bishop, junior; Madison McGroarty, junior; Carly Catella, senior; Annie Bisantz, freshman; Sierra Tarrant, senior.

•  Sanderson: Jackie Rogers (diving), freshman; Megan Gale (diving), freshman.

3A:

•  Cardinal Gibbons: Sierra Wombacher, junior; Olivia Allen, freshman; Adelaide Carins, freshman; Emma Sacco, sophomore; Emily Dykstra, sophomore; Jacqi Rocque, freshman; Sophia Lindem, sophomore; Haley Allen, sophomore; Sammy Stone, junior.

•  Cedar Ridge: Sara Siemens, senior; Madeline Bonner, junior; Becca Churchill, junior; Hannah Kloetzer, freshman

•  Chapel Hill: Anabelle Durham, junior; Kaitlin Jones, senior; Claire DeSelm, sophomore; Paige Jones, sophomore; Jaylyn Forrest, freshman; Sophie Pudik, junior; Rachel Samuelson, senior; Uma Knaven, freshman; Heidi Mickunas, senior; Julia Sisk, freshman; Natalie Thomas, sophomore; Kaitlan Hollowell, sophomore; Sarah Taekman, sophomore.

•  Cleveland: Kaylee Davis, freshman; Rachel Quinn, junior; Amber Reese, senior; Brianna Traynor, senior.

•  Corinth Holders: Skylar Potts, freshman; Ashley Heineman, freshman; Michaela Carter, junior; Stephanie Grandin, sophomore

•  Lee County: Moran Vogelsang, senior.

•  Northwood: Sarah Shepherd, freshman; Samantha Conger, senior; Rory O’Dell, junior; Elizabeth Conte, junior; Bailey Revels (diving), junior.

•  Southern Lee: Saara Lindbolhm, junior.

1A/2A:

•  Carrboro: Maddie MacMillan, junior; Mia Morrell, junior; Katie Spang, junior; Leah Abrams, sophomore; Emily McDaniels, senior; Charlotte Costenoble, senior; Briana Merrigan (diving), senior.

•  Durham School of Arts: Emily Burke, junior; Gabrielle Myers, freshman; Misha Neal, sophomore; Marie-Helene Boudreau, senior; Hannah Yueh, sophomore; Ana Carrell (diving), senior; Shelby Higdon (diving), senior.

•  Franklinton: Camryn Gleason, freshman.

•  N.C. Science & Math: Julia Yu, senior; Caroline Liu, junior; Dina Chen, junior; Stephanie Ding, junior; Savanna Michaux, junior; Gabrielle Beaudry, senior; Katelyn Johnson (diving), senior; Jaye Sudweeks (diving), junior.

•  Raleigh Charter: Olivia Ontjes, junior; Margaret Ireland, senior; Lindsay Hatt, sophomore; Tara Martin, junior; Lily Whalen, freshman; Paige Whalen, junior; Emma Caulfield, freshman; Kristina Lane, junior; Ella Schauss, junior; Kylee Parsons, senior.

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service