NCHSAA baseball playoffs, 2014

Posted by J. Mike Blake on May 30, 2014 

Green Hope enters the postseason as the N&O’s top-ranked area baseball team.

RAY BLACK III — newsobserver.com Buy Photo

This blog will be updated with round-by-round story links to this year’s NCHSAA baseball playoffs plus postseason awards.

South Johnston and Millbrook each lost in the East regional final series.

The N&O All-Metro team and Player of the Year will be released in June.

Note: final scores will be added in parentheses and the bracket is divided in half by “//.”

4A East bracket

1st round: New Bern at New Hanover (1-0); Winterville South Central (5-0) at Fay. Pine Forest; West Johnston at Richmond (6-3); Fay. Jack Britt at Greenville D.H. Conley (7-6); Holly Springs at Fay. Cape Fear (4-3); Lumberton at Wilm. Hoggard (5-1); Hope Mills South View at Greenville J.H. Rose (6-3); Wilm. Ashley at Southern Pines Pinecrest (7-6) // Broughton at Green Hope (5-0); Northern Durham at Millbrook (7-4); Apex (5-2) at Clayton; Leesville Road (3-0) at East Chapel Hill; Middle Creek at Sanderson (3-2); Garner at Panther Creek (4-0); Heritage (5-4) at Riverside; Fuquay-Varina at Harnett Central (9-3)

2nd round: South Central (6-2) at New Hanover; DH Conley at Richmond (6-2); Hoggard (2-0) at Cape Fear; Pinecrest at Rose (6-3) // Millbrook (4-2) at Green Hope; Apex (2-1) at Leesville Road; Panther Creek (4-1) at Sanderson; Heritage (6-5) at Harnett Central

3rd round: South Central at Richmond (4-3); Hoggard at Rose (6-4) // Apex at Millbrook (2-1); Heritage at Panther Creek (2-1)

4th round: Rose at Richmond (8-4) // Panther Creek at Millbrook (5-0)

East regional series:

Game 1: Millbrook (6-4) at Richmond

Game 2: Richmond (2-0) at Millbrook

Game 3: Millbrook at Richmond (2-1)

State championships (June 6-7):

Game 1: Richmond vs West Forsyth

Game 2: Richmond vs West Forsyth

Game 3 if necessary: Richmond vs West Forsyth

3A East bracket

1st round: Southern Wayne (1-0) at Jacksonville; Northwood at Wilson Hunt (7-3); West Carteret at Topsail (5-1); Wilson Fike (9-3) at Eastern Wayne; Corinth Holders at Pikeville CB Aycock (9-1); Swansboro at West Brunswick (4-3); South Brunswick at Northern Nash (13-6); Southern Lee (7-4) at West Craven //Thomasville Ledford (5-3) at Fay. Terry Sanford; Rockingham County (13-6) at Chapel Hill; Gray’s Creek (5-3) at Triton; Eastern Guilford at Southwest Randolph (6-4); Northeast Guilford at Orange (3-1); Northern Guilford (3-2) at Cameron Union Pines; Western Guilford at Western Alamance (4-2); Northern Vance at South Johnston (3-0)

2nd round: Southern Wayne at Hunt (4-3); Fike at Topsail (3-1); West Brunswick at C.B. Aycock (5-4); Southern Lee (4-2) at Northern Nash // Ledford (10-0) at Rockingham County; Gray’s Creek at Southwest Randolph (5-0); Northern Guilford (4-3) at Orange; South Johnston (7-4) at Western Alamance

3rd round: Hunt at Topsail (2-1); Southern Lee at C.B. Aycock (6-1) // Ledford at Southwestern Randolph (8-2); Northern Guilford at South Johnston (6-4)

4th round: Topsail (1-0) at C.B. Aycock // Southwestern Randolph at South Johnston (13-7)

East regional series:

Game 1: South Johnston at Topsail (10-6)

Game 2: Topsail (3-1) at South Johnston

State championships (June 6-7):

Game 1: Topsail vs Piedmont

Game 2: Topsail vs Piedmont

Game 3 if necessary: Topsail vs Piedmont

2A East bracket

1st round: Bertie at Currituck County (5-3); Wilson Beddingfield at Ayden-Grifton (7-2); Hertford County at Bunn (13-3); Kill Devil Hills First Flight (10-6) at North Pitt; Warren County at Farmville Central (10-0); South Lenoir at South Granville (10-1); Northside-Jacksonville at North Lenoir (10-0); Roanoke Rapids at Edenton Holmes (4-0) // Bartlett-Yancey at Climax Providence Grove (5-0); South Columbus at Newport Croatan (9-0); Trinity (2-1) at Jordan-Matthews; Carrboro at Randleman (10-4); Holly Ridge Dixon at Spivey’s Corner Midway (19-0); Clinton at Fairmont (11-1); Red Springs at North Brunswick (14-0); Reidsville at West Bladen (8-6)

2nd round: Ayden-Grifton at Currituck County (5-0); First Flight at Bunn (8-6); South Granville (3-1) at Farmville Central; Edenton Holmes at North Lenoir (7-0) // Croatan (2-0) at Providence Grove; Trinity at Randleman (5-0); Midway (1-0) at Fairmont; West Bladen at North Brunswick (3-2)

3rd round: Bunn at Currituck County (5-1); South Granville at North Lenoir (3-2) // Randleman (7-1) at Croatan; Midway (4-3) vs North Brunswick

4th round: North Lenoir (4-2) at Currituck County // Randleman at Midway (9-5)

East regional series:

Game 1: North Lenoir at Midway (11-1);

Game 2: Midway (4-2) at North Lenoir

State championships (June 6-7):

Game 1: Midway vs Bunker Hill

Game 2: Midway vs Bunker Hill

Game 3 if necessary: Midway vs Bunker Hill

1A East bracket

1st round: Southside Chocowinity at Perquimans (15-1); Robersonville South Creek at Seven Springs Spring Creek (5-3); Columbia at Williamston Riverside (11-1); Manteo at Pamlico County (2-0); Gates County at Rosewood (2-1); Lakewood (10-0) at Tarboro; Lejeune at East Carteret (18-8); North Duplin (4-1) at Camden County // Southeast Halifax at Granville Central (10-1); South Robeson at Wallace-Rose Hill (11-0); Northwest Halifax at Voyager Academy (11-0); Northside-Pinetown at West Columbus (6-0); East Wake Academy at Whiteville (18-2); Rose Hill Union (14-9) at Roxboro Community; Princeton (4-3) at Rocky Point Trask; Franklin Academy at Louisburg (15-2)

2nd round: Spring Creek at Perquimans (7-1); Pamlico County at Williamston Riverside (2-1); Lakewood at Rosewood (5-2); North Duplin at East Carteret (4-1) // Wallace-Rose Hill (7-5) at Granville Central; West Columbus at Voyager Academy (7-2); Union at Whiteville (7-0); Princeton at Louisburg (3-1)

3rd round: Williamston Riverside at Perquimans (4-1); East Carteret at Rosewood (8-1) // Wallace-Rose Hill at Voyager Academy (4-3); Louisburg at Whiteville (10-0)

4th round: Rosewood (4-2) at Perquimans // Whiteville (5-0) at Voyager Academy

East regional series:

Game 1: Whiteville (14-5) at Rosewood

Game 2: Rosewood at Whiteville (5-0)

State championships (June 6-7):

Game 1: Whiteville vs East Surry

Game 2: Whiteville vs East Surry

Game 3 if necessary: Whiteville vs East Surry

Like us on Facebook at Facebook.com/PrepsNow or follow us on Twitter @PrepsNow .

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service