Class of 2014 Triangle-area athlete commitment list

Posted by J. Mike Blake on June 10, 2014 

Below is a list of area class of 2014 athletes who have committed to play a sport in college. Unless athletes sign a National Letter of Intent, neither the school or the athlete is obligated to the other.

The vast majority of athletes who sign national letters do not receive full scholarships, but instead receive some financial assistance.

We will update this blog with more names as they are reported to us. * - denotes invited walk-on.

Apex

Jordyn Barham, girls swimming, South Carolina; Sean Bowman, boys soccer, Charlotte; Austin Burke, football, Guilford; Erin Cornell, girls lacrosse, Liberty; Mihret Coulter, boys cross country, North Carolina; Sam Curcuru, girls basketball, Meredith; Jessie DeLuca, girls lacrosse, Old Dominion; Chase Denison, baseball, NYU; Joe DeVries, boys track and field, East Carolina; Kierstyn Drum, softball, Meredith; Elora Galluzzo, girls cross country, Savannah College of Art & Design; Conor Hale, boys swimming, Nova Southeastern (Fla.); Carter Hicks, baseball, Guilford; Lindsay Hodge, softball, Guilford; Colby Lalicker, boys lacrosse, VMI; Jason Lockamy, football, Case Western Reseve (Ohio); Brett McMillan, baseball, Brunswick CC; Alexis Overdiep, softball, UNC-Greensboro; Aliya Ruffin, girls basketball, Mobery JC (Mo.); Emily Sasser, girls basketball, Elon; Allison Snyder, girls swimming, UNC-Asheville; Emma Williams, girls swimming, Marshall; Alex Yarem, baseball, Campbell

Athens Drive

Elijah Agu, boys soccer, Elon; Scott Baird, boys lacrosse, Mercer; Cameron Brown, girls swimming, Florida State; Justin Christian, baseball, Lenoir-Rhyne; Will Densmore, boys lacrrose, Emmanuel (Ga.); Curtis Hill, football, Jireh Prep; Rachel Kinsey, volleyball, Bridgewater (Va.); Kiko Lamb, girls swimming, San Diego; Brianna McCrimmon, girls basketball, USC-Upstate; Hannah Reynolds, softball, Furman; Sara Sedaghat, girls lacrosse, Guilford

Broughton

William Close, boys swimming, North Carolina; Kelsey Dupere, girls lacrosse, Elon; Cam Gottfried, boys basketball, Siena; William Roberson, boys track and field, N.C. State; Harcourt Settle, boys golf, Sewanee (Tenn.); Asher Smith-Rose, boys cross country, William & Mary; Megan Sullivan, girls track and field, N.C. State; Therico Styles, boys track and field, Coastal Carolina; Davis Weaver, boys lacrosse, Washington & Lee (Va.)

Bunn

Freeman Jones, football, North Carolina

Cardinal Gibbons

Maria Annunziata, softball, Meredith; Rachel Bartolomeo, girls track, N.C. State; Lukas Bowler, football, St. Francis Xavier (Canada); Rebekah Camak, girls lacrosse, Meredith; Megan Comstock, girls track and field, Davidson; Dante DiMaggio, football, North Carolina*; Mary Grace Doggett, girls cross country, N.C. State; Conor Donovan, boys soccer, N.C. State; Danny Davis, boys soccer, Davidson; William Gauger, boys soccer, Wake Forest; Robert Kelly, boys tennis, North Carolina; Laura Magdefrau, girls soccer, Christian Brothers (Tenn.); Gannon Morrison, boys lacrosse, Marist; Jackson O'Korn, football, Christopher Newport (Va.); Erin Quinn, volleyball, Randolph-Macon (Va.); Morgan Reid, girls soccer, Duke; Chase Rhode, boys soccer, Wake Forest; Shelby Scanlin, girls lacrosse, Maryland; Shawn Stankavage, football, Vanderbilt; Cam Steele, boys soccer, N.C. State; Ade Taiwo, boys soccer, N.C. State; Faith Wilson, girls soccer, Wingate; Cheyenne Wood, volleyball, LSU

Carrboro

Martin Alcox, volleyball, North Greenville; Spencer Brown, baseball, High Point; George Carpenter, wrestling, Penn State*; Ezavian Dunn, football, Western Carolina; Camille Gallagher, girls basketball, Randolph College (Va.); Alex Grant, field hockey, North Carolina*; Caroline Houser, girls soccer, UNC-Asheville; Emma Houser, girls soccer, UNC-Asheville; Emily McDaniels, girls swimming, Vassar (N.Y.); Bri Merrigan, girls lacrosse, Sewanee (Tenn.); Maddie Smith, field hockey, Rhodes (Tenn.); Tanner Watson, field hockey, North Carolina*; Katie Wilson, field hockey, Sewanee (Tenn.)

Cary

Josh Barrett, boys track and field, Charlotte; Michael Beverly, football, N.C. Wesleyan; Kaitlyn Checkan, softball, N.C. Wesleyan; Wan'ye Davis, football, Tusculum; Caleb Duvernay, boys soccer, N.C. State; Trevor Ellis, football, Tusculum (Tenn.); Marjan Hamad, girls soccer, Meredith; Grant Hayes, baseball, Wake Tech CC; Hannah Jabusch, girls tennis, Mary Washington (Va.); Scott Kinsey, football, Guilford; Basira Knight, Catholic (D.C.) Julio Lopez, football, N.C. Wesleyan; Hunter MacConnell, boys lacrosse, Hofstra; Yenge Mpongo, football, Guilford; Jamie Rogers, girls tennis, Navy; Azura Stevens, girls basketball, Duke; Robel Tecle, boys cross country UNC-Greensboro; Morgan Walker, boys soccer, Arcadia (Pa.)

Cary Academy

Emma Astrike-Davis, girls cross country, North Carolina; Rebekah Banks, girls basketball, UNC-Wilmington; Sarah Hamon, girls cross country, UNC-Wilmington; Daniel Kurtzer, baseball, Rhodes College (Tenn.); Michael Miller, boys cross country, UNC-Wilmington; Hannah Robison, volleyball, Ithaca (N.Y.); Moriah Smith, volleyball, The Citadel

Cedar Ridge

Jared Buddington, boys track and field, UNC-Asheville; Asher MacDonald, baseball, Bates College (Maine)

Chapel Hill

Hank Bolon boys lacrosse, Illinois Wesleyan; Christofer Chang, boys tennis, Washington & Lee (Va.); Luke Ciocca, boys soccer, North Carolina; Megan Dell, girls soccer, VCU; Daniel Govert, football, Appalachian State; Anders Haaland, boys lacrosse, Guilford; Kaitlin Jones, girls swimming, Johns Hopkins; Alexandra Kimball, girls soccer, North Carolina; Casey Mickunas, girls swimming, Rochester IT; Heidi Mickunas, girls swimming, Ithaca (N.Y.); Brandon Nickerson, football, Charlotte; Joey Raines, football, Methodist; Perry Ramsey, volleyball, N.C. State; Frances Reuland, girls soccer, North Carolina*; Catherine Romaine, girls basketball, Bucknell; Evan Rose, boys swimming, Case Western Reserve (Ohio); Rachel Samuelson, girls swimming, Randolph-Macon (Va.); Jamella Smith, girls basketball, South Carolina State; Laura Sullivan, girls soccer, Roanoke College; Joshua Taekman, boys swimming, Carnegie Mellon (Pa.); Collin Vilen, boys cross country, Western Carolina; Chandler Weedon, boys soccer, Franklin & Marshall (Pa.)

Chatham Central

Zack Burke, baseball, Wake Tech CC; Chase Fuquay, baseball, Wake Tech CC

Clayton

Jace Brown football, Guilford; Nick Christianson, football, Miles College (Ala.); Gary Clark, boys basketball, Cincinnati; Marshall Creech, baseball, Brunswick CC Jenna Harris, softball, Presbyterian; Chase Jones, boys soccer, Bridgewater (Va.); Gabe Lewis, football, Guilford; Sam May, baseball, Wake Tech CC; Rashon McKey,, football, Tusculum (Tenn.); Ginny Tormey, girls track, St. Andrews

Cleveland

Nolan Bailey, baseball, Bluefield (Va.);Brittany Bucklin, softball, Meredith; Isaac Martin, football, Coastal Carolina; Cardell Rawlings, football, Wingate

Corinth Holders

Lindsay Alford, volleyball, William Peace; Sam Berman, baseball, Methodist; Anna Capps, girls soccer, Louisburg JC; Brandy Davis, softball, Norfolk State; Felice Hewitt, girls soccer, Chowan; Justin Humble, football, Randolph Macon (Va.); Lauren Keiser, girls soccer, Randolph-Macon; Kayla Meares, softball, Louisburg JC; Cole Narron, volleyball, Cape Fear CC; Kris Neal, softball, Chowan; Cyarra Pierson, volleyball, Greensboro College; Hampton Smith, football, Newberry (S.C.)

Durham Academy

Naomi Lerner, girls lacrosse, North Carolina

Durham and Chapel Hill Trinity School

Holly Dorfman, volleyball, Transylvania College (Ky.), Emily Sarratt, girls swimming, Louisville; Alaina Yeatts, girls golf, UNC-Wilmington

East Chapel Hill

Dylan Bedell, girls soccer, Lenoir-Rhyne; Ryan Brady boys cross country, Yale; Jerry Chang, boys track and field, Davidson; Maddie Futch, girls lacrosse, St. Mary's (Calif); Ben Griffin, boys golf, North Carolina; Ian Levin, boys lacrosse, Hampden-Sydney (Va.); Zoe Loh, fencing, Notre Dame; Koya Osada, boys swimming, Harvard; Colby Owens, football, Charlotte; Max Smith, boys tennis, Kenyon College (Ohio)

East Wake

Gavin Leach, football, University of Mary (Bismarck, N.D.)

Fuquay-Varina

Valerie Biesack, girls soccer, Queens University; Jordan Bissette, baseball, N.C. State; D.J. Burt, baseball, Chipola JC (Fla.); Holden Bryant, boys soccer, Lenoir-Rhyne; Brett Daniels, baseball, North Carolina; Keith Gorman, boys soccer, UNC-Asheville; Saraya Klink, volleyball, Wake Tech CC; Andrew Lawrence, boys soccer, UNC-Asheville; Trevor Phillips, football, UNC-Pembroke; Dean Rutherford, boys soccer, Charlotte; Tyler Williams, football, Lenoir-Rhyne; Nick Yarborough, baseball, Brunswick CC

Garner

Bayleigh Adams, girls soccer, UNC-Wilmington; Courtney Barbour, softball, Louisburg CC; Kelsey Bryan, softball, UNC-Wilmington; Justin Burkey, boys track, Charlotte; Lauren Ceyrolles, girls golf, Methodist; Nichole Ceyrolles, girls golf, Johnston CC; Khayani Chandler, girls basketball, Francis-Marion (S.C.); Brighton Hudson, baseball, Mount Oliver; Ka'asha Jeffries, volleyball, UNC-Pembroke; Michael Jenkins boys track, Charlotte; Brooke Kamphuis, softball, Mount Olive; Saylon Kieft, baseball, Mount Olive; Lauren Marbrey, softball, Meredith; Marco Perez, boys soccer, Campbell; Brayden Sims, football, Davidson; Kori Smith, bowling, North Carolina A&T; Courtney Weathersbee, volleyball, Lees-McRae; Terry Whitehead, football, Catawba

Grace Christian (Raleigh)

Jacob Cole boys swimming, Luther College (Iowa); Josh Greene, baseball, N.C. Central; Michael Hegar, boys basketball, Washington & Lee (Va.); Ashlyn Kent, volleyball, Cape Fear CC; Katarina Pibl, girls soccer, Emory (Ga.)

Granville Central

Justin Lindquist, baseball, Surry CC; Cody Nipper, baseball, Surry CC; Omar Rincon, baseball, Louisburg JC

Green Hope

Sam Bissett, boys soccer, Davidson; Wilson Booth, boys lacrosse, Hampden-Sydney (Va.); Lauren Clifford, softball, Belmont-Abbey; Sam Cohen, baseball, Guilford; Zack Compton, boys soccer, Buffalo; Eric Gilbert, baseball, Charleston Southern; Stephen Hollinshead, boys swimming, Bucknell; Kendrell Jones, boys track and field, Mars Hill; Will Jordan, boys cross country, UNC-Wilmington; Mackenzie Koeller, girls lacrosse, Campbell; Evan Krause, boys soccer, North Carolina; Kalvin Kromer, boys soccer, UNC-Wilmington; Amanda Lasater, girls soccer, Elon; Maddie Massey, girls swimming, James Madison; Stevie Megaloudis, boys soccer, Florida International; Hannah Moore, girls swimming, Michigan; Tay'lore Moore, girls track and field, North Carolina A&T; Billy Murganti, boys track and field, Western Carolina; Caroline Neideffer, volleyball, Appalachian State; Tom Nobles, boys cross country, Charlotte; Sam Rauf,, boys soccer, Roanoke (Va.); Katherine Smith, girls lacrosse, San Diego State; Stephen Pitarra, baseball, N.C. State; Thomas Yoder, baseball, Liberty; Jason Yu, football, Wesleyan (Conn.)

Harnett Central

Austin Mendenhall, baseball, Surry CC

Heritage

Dillon Campbell, boys lacrosse, Navy; Cullen Cicotte, baseball, Chowan; Charles Clark, football, Lenoir-Rhyne; Kendra Dalton, girls golf, BYU; Jordan DeBerry, baseball, St. Andrews; Brett Moore, baseball, Southeastern CC; Jalen Parsons, football, Army; Justin Potwin, boys lacrosse, Limestone College; Trey Ratliff, football, Army, Nicolas Rezlaff, boys soccer, N.C. State; Grant Rogers, boys cross country, Appalachian State; Matt Sattler, boys soccer, Queens University; Miles Saunders, boys swimming, Queens; Graham Upton, baseball, Navy; Azubeze Uzoma, football, Tusculum (Tenn.); Ryan Varner, boys lacrosse, Belmont Abbey

Hillside

DaQuon Allen,, baseball, Wake Tech CC; Kalen McCain, football, N.C. State; Imari McLean, girls track, N.C. State; Lamar Nobles, boys basketball, Davidson CC; Daria Robinson, volleyball, Delaware; Donte Thomas-Williams, football, West Virginia; Trevion Thompson, football, Clemson

Holly Springs

R.J. Arthur, baseball, Louisburg JC; Dominique Babbitt, girls soccer, South Carolina; Matt Devers, baseball, Lenoir CC; Jordan Duncan, baseball, Lenoir CC; Colin Ellington, boys swimming, N.C. State; Kiara Leslie, girls basketball, Maryland; Nick Ludeke, football, Wake Forest; Mikey Sconzo, baseball, Charleston Southern; Andy Wantz, baseball, UNC-Greensboro

J.F. Webb

Stefan Cates, boys basketball, Virginia Union

Jordan

Daniel Beamer, boys track, Charlotte; Cody Brinkman, boys soccer, Duke; Kristen Clay, volleyball, UNC-Asheville; Jake Dressman boys soccer, Campbell; Nikolaus Kreiling, boys track, Columbia; Steven Oakley, baseball, N.C. State; Julie Perkins, girls soccer, Lees-McRae; Sam Pugh, boys soccer, Lees-McRae; Patrick Rowe, boys lacrosse, Huntingdon (Ala.); Rahim Winston, football, Chowan

Knightdale

Kimani Hoffman, boys track, Appalachian State; Marcel Johnson, football, James Madison; Marquavious Johnson, boys track & football, East Carolina

Lee County

Thomas Ferguson, football, Campbell; Pressley Hales, football, Campbell; Chandler Patterson, softball, Campbell; Meggan Rose, volleyball, Sandhills CC

Leesville Road

Braxton Berrios, football, Miami; Samara Brown, volleyball, North Carolina A&T; Marteen Hill, volleyball, Francis Marion (S.C.); Max Littlefield, boys soccer, Utah Valley; Sarah Kelly, volleyball, UNC-Wilmington; Jessica Pinkney, softball, Brown; Chris Zappia, boys soccer, Lipscomb

Middle Creek

Curtis Burston, football, East Carolina; Kiwane Garner, baseball, Surry CC; Tom Hartshorn, football, Campbell; Jade Loftis, girls soccer, Mars Hill; Fred Iruafemi, boys basketball, VMI; Justin Medwar, boys lacrosse, Lynchburg (Va.); Justin Panepinto, boys tennis, Washington College; Bailey Rice, baseball, Wake Tech CC; Jay Schuller, football, Campbell; Jessica Stringfellow, girls swimming, Queens College; Jordan Towler, baseball, Concord (W.V.); Kate Weisner, girls soccer, Catawba

Millbrook

Marcello Betances, baseball, Louisburg JC; Sam Blue, football, Rutgers; Cailyn Boch, girls soccer, N.C. State; Alex Boseman, boys cross country, UNC-Wilmington; RhaKwon Bryant, boys basketball, Lenoir-Rhyne; Kira Buss, girls lacrosse, Guilford; Jarrett Cervi, football, Old Dominion; Gunner Deal, baseball, USC-Lancaster; Jaylaan Dillard, girls basketball, Johnson C Smith; Tara Dotzauer, volleyball, Navy; Thomas Eldrige, boys golf, UNC-Wilmngton; Ali Fathullazadeh, baseball, Wake Tech CC; Brandon Goldsmith, boys basketball, Lawson State (Ala.); Lemar Harris, football, Eastern Michigan; Reche' Hunter, football, Jireh Prep; Kelsey Little, girls soccer, Emory & Henry; Colleen Markey, girls soccer, Trinity University; Clarrisa Martin, girls soccer, Emory & Henry; Brian Miller, baseball, North Carolina; Alexis Pendergraft, girls soccer, South Carolina; Lexie Qualle, girls soccer, Queens College (N.Y.); Alex Richards, football, Rhodes College (Tenn.); Cameron Ruffin, girls lacrosse, Meredith; Chris Scott, baseball, Pitt CC; Anna Shelden, girls soccer, Charlotte; Stephanie Stieber, volleyball, Lehigh; Khalil Spears, football, Greensboro College; Daminick Wilkins, football, Campbell; Jake Wilson, boys basketball, Lenoir-Rhyne

Neuse Charter

Jourdan Sanders, boys basketball, St. Andrews; Sara Stephenson, girls cross country, Mars Hill

North Johnston

Jenna Baker, girls golf, Johnston CC; Kendra Crocker, cheerleading, Mount Olive; Chandler Hines, girls basketball, Meredith; Jamie Johnson, softball, UNC-Pembroke; Tanner Snipes, baseball, Louisburg JC

North Raleigh Christian

Britni Johnson, volleyball, Mount Olive

Orange

McKenzie Cates, softball, Lenoir-Rhyne; David Peters-Logue, wrestling, Appalachian State; Jordan Toney, baseball, Pfeiffer College

Panther Creek

Jordan Betts, football, Methodist; Justin Byers, football, Army; Carly Catella, girls swimming, Penn; Gretchen Dettlinger, girls soccer, Pfeiffer; Gaqwez Hudson, boys basketball, Davidson CC; Kelly Kearnan, girls lacrosse, Brevard; Alex LaGrand, girls soccer, Western Carolina; Terrance Lasater, football; Navy; Josh Maciejewski, baseball, Charlotte; Dorrel McClain, football, N.C. Central; Hernan Mongollon, boys soccer, Campbell; Dani Palazzo, cheerleading, Florida State; Alec Slusser, football, Catawba; Gregg Storey, football, Liberty; Megan Smith, girls tennis, Charlotte; J.T. Wise, football, Navy

Person

Hannah Matson, girls tennis, Averett (Va.)

Princeton

Savanna Massengill, volleyball, Lenoir CC; Matt Peedin, football, UNC-Pembroke; Tori Paul, volleyball and softball, N.C. Wesleyan

Ravenscroft

Avery Edwards, football, North Carolina; Rachel Hianik, girls lacrosse, Davidson; Jessica Kittelberger, girls' golf, Dartmouth

Riverside

Kory Behenna, baseball, Wingate; Will Hibbard,, baseball, Denison (Ohio); Victoria Pearce, volleyball, VCU; Cameron Roane, football, Columbia; Casey Speer, volleyball, Georgetown; Zariya Thomas, volleyball, Savannah State; Patrick Volk, football, Guilford; Cole Weaver, football, Guilford

Sanderson

Connor Baldy, baseball, Pfeiffer; Michael Clemmons, boys soccer, Campbell; Daniel Dulaney, baseball, UNC-Greensboro; Noah Franz, boys swimming, N.C. State; Matt Koehler, baseball, Western Carolina

Smithfield-Selma

Leroy Hill, football, North Carolina A&T; Chris Samuels, football, Louisburg JC; Joseph Williams-Piota, boys soccer, Mount Olive

South Johnston

Kayla Allen, softball, Mount Olive; Katie Hodges, girls soccer, Mount Olive; Dava McLamb, girls soccer, NC Wesleyan; Drew Mustgrave, football, Campbell; Gerrodd Raynor, football, NC Wesleyan; Garrett Smith, football, NC Wesleyan

Southern Durham

Noah Chase; football, N.C. Central; Maurice Trowell, football, N.C. State

Southern Lee

Marckee Zimmerman, volleyball, Sandhills CC

St. Mary's

Maddie Plumlee, volleyball, Notre Dame

Voyager Academy

Chad Sykes, baseball, UNC-Greensboro

Wake Christian

Beau Barger, football, Lenoir-Rhyne; Dana Johnson, girls cross country, Louisburg JC

Wakefield

Gabrielle Benda, volleyball, Marquette; Jordan Glass, volleyball, George Mason; Darian Mack, volleyball, Kentucky; Maya Muldrow, volleyball, Cincinnati; Mike Shelton, football, BYU; Ama-Selina Tchume, girls track and field, Virginia Tech

Wake Forest

Ryan Cretens, boys soccer, UNC-Wilmington; Cam Johnson, baseball Davidson; Amanday Levy, girls golf, UNC-Pembroke; Zac Morris, boys soccer, UNC-Pembroke; Tyler Newhouse, football, Lenoir-Rhyne; Samuel Newhouse, football, Lenoir-Rhyne; Fauston Turro, baseball, Mars Hill

West Johnston

Josh Banflavy, football, Old Dominion; Deondre Gunter, football, NC Wesleyan; Katelyn McLamb, softball, William Peace; Cole Palmer, boys soccer, Long Island; Kristin Power, girls soccer and softball, Mount Olive

Western Harnett

Matieus Brown, boys track, Western Carolina

Like us on Facebook at Facebook.com/PrepsNow or follow us on Twitter @PrepsNow.

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service