Centsible Saver

August 6, 2014

Food Lion deals, Aug. 6-12

Look for good deals at Food Lion this week on chicken, green peppers, apples and potatoes, along with several nice discounts on lunch box favorites including Skippy peanut butter, Welch’s grape jelly, Snack Pack puddings, Kellogg’s Rice Krispies Treats and Capri Sun juice packs. Keep reading for all this week's top deals and coupon match-ups.

Look for good deals at Food Lion this week on chicken, green peppers, apples and potatoes, along with several nice discounts on lunch box favorites including Skippy peanut butter, Welch’s grape jelly, Snack Pack puddings, Kellogg’s Rice Krispies Treats and Capri Sun juice packs.

Keep reading for all this week's top deals and coupon match-ups.

Promotions and coupon match-ups:

Soda and pizza promo: Buy a large deli pizza and an 18- or 24-pack of Pepsi brand soda and save $5 instantly on your grocery order. Limit 1.

Yoplait yogurt cups: 50 cents

.40/6 or .50/8 8/3 SS

.40/6 SavingStar.com cash-back credit

= as low as 37 cents each after coupon and credit.

Hunt’s Snack Pack Pudding: 89 cents

$1/4 printable coupon on Savings.com

= 64 cents each wyb 4. Good price on these.

Lipton tea (24 count): $1.50

.60/1 7/27 RP1

= 90 cents.

Wish Bone salad dressing (16 oz.): $1.79

.70/1 5/11 SS

= $1.09.

Kellogg’s Rice Krispies Treats 4.68-6.2 oz.): BOGO or $1.50 each

.75/2 8/3 RP2

= $1.13 each. Nice deal.

Kellogg’s Pop Tarts (8 count): $1.69

.50/1 Kellogg's Pop Tarts Frosted Wild Cherry, Frosted Chocolate Vanilla Creme or Milk Chocolate Graham, 8 count

= $1.19.

Skippy peanut butter (15-16.3 oz.): $2

.75/2 8/3 SS

= $1.63 each. A solid price, though I like to watch for deals under $1.50.

Yoplait Go-Gurt 8-packs: $2

.35/1 or .75/2 8/3 SS

= as low as $1.63 each wyb 2.

Welch’s grape jelly or jam (22-32 oz.): $1.99

$1/2 7/27 RP1

= $1.49 each.

Capri Sun 10-packs: $2

$1/2 8/3 RP2

= $1.50 each.

Mott’s Applesauce 6-packs: $2

$1/2 printable coupon on N&O’s Find N Save

= $1.50 each.

Purex laundry detergent (60-75 oz.): 2/$7

$1/1 8/3 RP2

= $2.50 each. A decent price on this size, which is a bit larger than the standard 50-oz. jug.

No coupons required:

Green peppers: 69 cents each.

Mangoes: 89 cents each.

Red onions: 99 cents per pound.

Leaf lettuce: $1.49.

Cantaloupe: $2.49.

Red potatoes: $3.29 for 5-lb. bag.

Pink Lady apples: $3.49 for 3-lb. bag. Good price on this variety.

Chicken leg quarters: 69 cents per pound.

Gwaltney hardwood bacon (12 oz.): $3.29.

Nature’s Place chicken: 25 percent off.

Sara Lee honey wheat bread (20 oz.): BOGO.

Nature’s Own English muffins: $1.50.

My Essentials 2 liter soda: 67 cents.

OfficeMax 1-subject spiral notebooks or 2-pocket folders with prongs: 25 cents each.

Lunch kits: $4.99.

Related content

Comments

Videos

Editor's Choice Videos