2014 Southern Metro Swimming Association Championships: Top Finishers in Each Event

07/21/2014 9:51 PM

07/22/2014 3:27 PM

Team Scores

Combined Team Scores: 1. Edgebrook Eels 516, 2. Pineville Piranhas 455.5, 3. Smithfield Sharks 371.5, 4. Turner Farms Marlins 359, 5. Hampton Ridge Otters 353.5, 6. McGee’s Crossroads Manta Rays 347, 7. Glen Laurel Otters 268, 8. HealthQuest Hammerheads 185.5

Girls Team Scores: 1. Edgebrook 255, 2. Turner Farms 250, 3. Pineville 235, 4. McGee’s Crossroads 187, 5. Smithfield 156, 6. Hampton Ridge 142, 7. Glen Laurel 138, 8. HealthQuest 59

Boys Team Scores: 1. Edgebrook 261, 2. Pineville 230.5, 3. Smithfield 215.5, 4. Hampton Ridge 211.5, 5. McGee’s Crossroads 160, 6. Glen Laurel 130, 7. HealthQuest 126.5, 8. Turner Farms 109

Top Individual Finishers

Girls 8U 100 Medley Relay: 1. Edgebrook 1:40.99, 2. McGee’s Crossroads 1:48.38, 3. Turner Farms 1:49.76

Boys 8U 100 Medley Relay: 1. Edgebrook 1:39.96, 2. Hampton Ridge 1:43.61, 3. Pineville 1:47.42

Girls 10U 100 Medley Relay: 1. Edgebrook 1:21.23, 2. McGee’s Crossroads 1:30.81, 3. Hampton Ridge 1:31.86

Boys 10U 100 Medley Relay: 1. Smithfield 1:30.88, 2. Edgebrook 1:31.15, 3. Hampton Ridge 1:32.98

Girls 8U 100 Free Relay: 1. Edgebrook 1:29.13, 2. McGee’s Crossroads 1:29.42, 3. Hampton Ridge 1:40.45

Boys 8U 100 Free Relay: 1. Edgebrook 1:23.79, 2. Pineville 1:31.72, 3. Smithfield 1:34.74

Girls 10U Free Relay: 1. Edgebrook 1:12.85, 2. Hampton Ridge 1:19.13, 3. Glen Laurel 1:22.76

Boys 10U Free Relay: 1. Edgebrook 1:17.94, 2. Smithfield 1:18.2, 3. Pineville 1:18.84

Girls 6U 25 Backstroke: 1. Lindsay Melvin (GL) 28.28, 2. Lily Walls (TUF) 29.79, 3. Hannah Wooten (HR) 30.34

Boys 6U 25 Backstroke: 1. Gates Hale (SRAC) 35.8, 2. John Henry Heinzerling (EDG) 38.24, 3. Dylan Brooks (MCG) 41.87

Girls 7-8 25 Backstroke: 1. Jamie Adams (EDG) 21.91, 2. Ryan Brizzolara (PVP) 23.34, 3. Ava Wood (MCG) 25.51

Boys 7-8 25 Backstroke: 1. Bradley Barefoot (HQ) 22.44, 2. Hudson DeGroote (TUF) 22.49, 3. Samuel Perry (HR) 22.65

Girls 9-10 25 Backstroke: 1. Aleana Blondi (TUF) 17.21, 2. Megan Beasley (HQ) 19.96, 3. Kaila Biondi (TUF) 20.52

Boys 9-10 25 Backstroke: 1. Wyatt Langston (MCG) 18.93, 2. Alex Gernhard (EDG) 21.2, 3. Ryan Potts (PVP) 21.38

Girls 6U 25 Butterfly: 1. Lily Walls (TUF) 29.4, 2. Sajidah Aqrabowi (SRAC) 34.97, 3. Morgan Woodall (HR) 38.96

Boys 6U 25 Butterfly: 1. Tripp Johnson (MCG) 30.82, 2. Joseph Diener (GL) 33.9, 3. Jayden Gray (PVP) 34.18

Girls 7-8 25 Butterfly: 1. Amelia Broadwell (MCG) 22.37, 2. Gabriele Glover (SRAC) 24.9, 3. Caroline Wilson (TUF) 25.05

Boys 7-8 25 Butterfly: 1. Thomas Cooper (EDG) 21.65, 2. Hudson DeGroote (TUF) 25.17, 3. Landon Hall (EDG) 26.03

Girls 9-10 25 Butterfly: 1. Aleana Biondi (TUF) 16.62, 2. Harper Durpee (EDG) 18.31, 3. Megan Beasley (HQ) 18.7

Boys 9-10 25 Butterfly: 1. Wyatt Langston (MCG) 18.47, 2. Ryan Potts (PVP) 19.66, 3. Ben Driggers (HR) 21.31

Girls 6U 25 Breaststroke: 1. Hannah Wooten (HR) 42.86, 2. Ella Jacot (EDG) 47.42, 3. Wrenn Yancey (HR) 48.24

Boys 6U 25 Breaststroke: 1. Holden Foy (HQ) 31.13, 2. Kenan Hill (EDG) 34.99, 3. Jayden Gray (PVP) 38.2

Girls 7-8 Breaststroke: 1. Gabriele Glover (SRAC) 28.19, 2. Danica Stoltz (EDG) 29.22, 3. Cassidy Walls (TUF) 29.85

Boys 7-8 Breaststroke: 1. Joshua Waldon (SRAC) 25.74, 2. Samuel Perry (HR) 25.84, 3. Tanner Potts (PVP) 27.84

Girls 9-10 25 Breastroke: 1. Megan Beasley (HQ) 20.06, 2. Kiala Biondi (TUF) 21.56, 3. Madison Bare (EDG) 22.31

Boys 9-10 25 Breaststroke: 1. Zachary Waldon (SRAC) 22.23, 2. Alex Gernhard (EDG) 23.75, 3. Jonas Gnall (HR) 24.54

Girls 6U 25 Freestyle: 1. Hannah Wooten (HR) 23.08, 2. Lindsay Melvin (GL) 25.42, 3. Sajidah Aqrabowi (SRAC) 29.42

Boys 6U 25 Freestyle: 1. Holden Foy (HQ) 26.9, 2. Gates Hall (SRAC) 31.94, 3. Owen Fitzsimmons (GL) 31.95

Girls 7-8 25 Freestyle: 1. Amelia Broadwell (MCG) 18.94, 2. Jamie Adams (EDG) 19.94, 3. Jessie Nizen (EDG) 20.7

Boys 7-8 25 Freestyle: 1. Bradley Barefoot (HQ) 18.1, 2. Thomas Cooper (18.12), 3. Joshua Waldon (SRAC) 18.65

Girls 9-10 25 Freestyle: 1. Aleana Biondi (TUF) 14.33, 2. Harper Dupree (EDG) 16.33, 3. Madison Bare (EDG) 17.29

Boys 9-10 25 Freestyle: 1. Ryan Potts (PVP) 17.91, 2. Alex Gernhard (EDG) 17.98, 3. Zachary Waldon (SRAC) 18.73

Girls 6U 100 Individual Medley: 1. Lily Walls (TUF) 2:23.79, 2. Sajidah Aqrabowi (SRAC) 2:44.49

Boys 6U 100 Individual Medley: 1. Holdey Foy (HQ) 2:40.47, 2. Jayden Gray (PVP) 2:55.18, 3. Kenan Hill (EDG) 3:09.72

Girls 7-8 100 Individual Medley: 1. Amelia Broadwell (MCG) 1:48.32, 2. Ryan Brizzolara (PVP) 1:49.32, 3. Jamie Adams (EDG) 2:01.36

Boys 7-8 100 Individual Medley: 1. Samuel Perry (HR) 1:50.04, 2. Bradley Barefoot (HQ) 1:53.13, 3. Joshua Waldon (SRAC) 1:54.12

Girls 9-10 100 Individual Medley: 1. Aleana Biondi (TUF) 1:24.25, 2. Kaila Biondi (TUF) 1:34.32, 3. Harper Dupree (EDG) 1:37.68

Boys 9-10 100 Individual Medley: 1. Wyatt Langston (MCG) 1:32.34, 2. Zachary Waldon (SRAC) 1:44.31, 3. Estian Smith (TUF) 1:49.33

Girls 7-12 200 Medley Relay: 1. Edgebrook 2:35.76, 2. Pineville 2:36.36, 3. Smithfield 2:41.15

Boys 7-12 200 Medley Relay: 1. Smithfield 2:42.26, 2. Glen Laurel 2:45.23, 3. Edgebrook 2:47.28

Girls 9-18 200 Medley Relay: 1. Pineville 2:13.4, 2. McGee’s Crossroads 2:18.75, 3. Glen Lauren 2:24.21

Boys 9-18 200 Medley Relay: 1. Edgebrook 1:59.34, 2. Hampton Ridge 2:01.86, 3. McGee’s Crossroads 2:02.33

Girls 7-12 200 Free Relay: 1. Pineville 2:13.53, 2. McGee’s Crossroads 2:21.43, 3. Glen Laurel 2:23.39

Boys 7-12 200 Free Relay: 1. Smithfield 2:21.04, 2. Pineville 2:23.29, 3. Glen Laurel 2:24.53

Girls 9-18 200 Free Relay: 1. Pineville 1:57.13, 2. McGee’s Crossroads 2:04.48, 3. Edgebrook 2:04.77

Boys 9-18 200 Free Relay: 1. Edgebrook 1:44.72, 2. Hampton Ridge 1:45.71, 3. McGee’s Crossroads 1:47.55

Girls 11-12 50 Backstroke: 1. Arianna Gernhard (EDG) 36.29, 2. Chloe McNeece (GL) 38.89, 3. Heather Choate (HQ) 39.19

Boys 11-12 50 Backstroke: 1. Walter Karstens (HQ) 33.04, 2. Ryan Fitzhugh (GL) 35.71, 3. Andrew Young (EDG) 35.75

Girls 13-14 50 Backstroke: 1. Hannah Nolte (TUF) 34.17, 2. Kayla Alzauer (PVP) 39.23, 3. Skylar Boyd (EDG) 40.47

Boys 13-14 50 Backstroke: 1. Dawson Thompson (GL) 33.04, 2. Nick Drda (GL) 35.02, 3. Garrett Stephens (HR) 36.21

Girls 15-18 50 Backstroke: 1. Chelsey Neptune (GL) 34.16, 2. Ashley Little (TUF) 35.12, 3. Katherine Boumenot (GL) 35.4

Boys 15-18 50 Backstroke: 1. Will Basden (PVP) 26.15, 2. Dalton Langston (MCG) 27.84, 3. Jarod Nizen (EDG) 29.05

Girls 11-12 50 Butterfly: 1. Sophie Torres (SRAC) 33.86, 2. Katelyn Carpenter (TUF) 34.7, 3. Arianna Gernhard (EDG) 35.18

Boys 11-12 50 Butterfly: 1. Ryan Fitzhugh (GL) 35.33, 2. Ethan Brooks (TUF) 36.43, 3. Joshua Johnson (MCG) 36.54

Girls 13-14 50 Butterfly: 1. Kennedy Rex (PVP) 31.4, 2. Paige Bauer (PVP) 32.63, 3. Hannah Nolte (TUF) 33.73

Boys 13-14 50 Butterfly: 1. Richard Logan (PVP) 30.47, 2. Dawson Thompson (GL) 31.65, 3. Evan Wright (HR) 31.72

Girls 15-18 Butterfly: 1. Skylar Potts (PVP) 29.88, 2. Lindsay Wright (HR) 32.54, 3. Kendall Nelms (MCG) 33.12

Boys 15-18 50 Butterfly: 1. Dalton Langston (MCG) 26.04, 2. Dakota Stephens (HR) 28.8, 3. Patrick Martin (TUF) 29.51

Girls 11-12 50 Breaststroke: 1. Leah Jackson (MCG) 42.5, 2. Lily McLamb (SRAC) 45.63, 3. Anna Grace Dickey (EDG) 45.88

Boys 11-12 50 Breaststroke: 1. Eric Croteau (HR) 42.06, 2. Ryan Fitzhugh (GL) 44.29, 3. Logan Patera (PVP) 46.01

Girls 13-14 50 Breaststroke: 1. Hannah Nolte (TUF) 40.04, 2. Paige Bauer (PVP) 40.36, 3. Alyssa Gomes (SRAC) 42.13

Boys 13-14 50 Breaststroke: 1. Nick Drda (GL) 38.83, 2. Blake Markuson (MCG) 39.5, 3. Jackson Byrd (MCG) 40.26

Girls 15-18 50 Breaststroke: 1. Mycheala Brown (MCG) 40.58, 2. Gabby Pelletier (HQ) 42.02, 3. Lindsay Wright (HR) 42.36

Boys 15-18 50 Breaststroke: 1. Carlson McCoy (HR) 32.26, 2. Jarrett Spann (MCG) 34.29, 3. Brett Dickey (EDG) 34.42

Girls 11-12 50 Freestyle: 1. Sophie Torres (SRAC) 29.51, 2. Leah Jackson (MCG) 31.04, 3. Maya Gray (PVP) 31.8

Boys 11-12 50 Freestyle: 1. Walter Karstens (HQ) 28.95, 2. Kerry Richard (PVP) 31.19, 3. Logan Harris (SRAC) 32.4

Girls 13-14 50 Freestyle: 1. Kennedy Rex (PVP) 27.73, 2. Julianna Lee (MCG) 29.26, 3. Paige Bauer (PVP) 29.54

Boys 13-14 50 Freestyle: 1. Logan Richard (PVP) 30.1, 2. Evan Wright (HR) 30.17, 3. Aaron McConnell (MCG) 30.35

Girls 15-18 50 Freestyle: 1. Skylar Potts (PVP) 28.09, 2. Kendall Nelms (MCG) 29.67, 3. Katherine Boumenot (MCG) 30.25

Boys 15-18 50 Freestyle: 1. Will Basden (PVP) 23.54, 2. Brett Dickey (EDG) 24.98, 3. Jarod Nizen (EDG) 25.09

Girls 11-12 100 Individual Medley: 1. Sophie Torres (SRAC) 1:17.2, 2. Arianna Gernhard (EDG) 1:17.36, 3. Chloe McNeece (GL) 1:24.22

Boys 11-12 100 Individual Medley: 1. Walter Karstens (HQ) 1:14.5, 2. Andrew Young (EDG) 1:21.77, 3. Joshua Johnson (MCG) 1:25.02

Girls 13-14 100 Individual Medley: 1. Kennedy Rex (PVP) 1:10.04, 2. Hannah Nolte (TUF) 1:15.35, 3. Julianna Lee (MCG) 1:20.05

Boys 13-14 100 Individual Medley: 1. Dawson Thompson (GL) 1:11.77, 2. Nick Drda (GL) 1:15.78, 3. Logan Richard (PVP) 1:16.58

Girls 15-18 Individual Medley: 1. Kendall Nelms (MCG) 1:15.36, 2. Lindsay Wright (HR) 1:16.73, 3. Ashley Little (TUF) 1:18.7

Boys 15-18 Individual Medley: 1. Will Basden (PVP) 58.85, 2. Dalton Langston (MCG) 59.26, 3. Dakota Stephens (HR) 1:07.56

Sports Videos

Join the Discussion

News & Observer is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Terms of Service