Garner Cleveland: Sports

Upcoming: Area Sports Calendar – Oct. 5

Monday, Oct. 6

Prep Boys Soccer

Princeton at Hobbton, 6

West Johnston at Garner, 6:30

Clayton at Knightdale, 6:30

Western Harnett at Cleveland, 6:30

South Johnston at Smithfield-Selma, 6:30

Southeast Raleigh at Harnett Central, 6:30

Prep Volleyball

Southern Wayne at Smithfield-Selma, 5:30

Prep Girls Tennis

Cleveland at Corinth Holders, 3

Two Rivers 3A Conference Individual Championships at TBA

Prep Cross Country

Triton and Smithfield-Selma at Cleveland, 4:30

Prep Girls Golf

Two Rivers 3A Conference Final Regular Season Match at Riverwood, 3

Eastern Plains 2A Conference match at TBA

Tuesday, Oct. 7

Prep Volleyball

Clayton at West Johnston, 5:30

South Johnston at Cleveland, 5:30

Corinth Holders at Smithfield-Selma, 5:30

Southeast Raleigh at Garner, 6

Princeton at Neuse Charter, 6

Southwest Edgecombe at North Johnston, 6

Durham Academy at Wake Christian, 6:15

Prep Boys Soccer

Durham Academy at Wake Christian, 5:30

North Johnston at North Pitt, 6

Prep Cross Country

Carolina 1A Conference meet at Lakewood, 5

Prep Girls Tennis

Two Rivers 3A Conference Individual Championships at TBA

Eastern Plains 2A Conference Individual Championships at TBA

Princeton at North Duplin, 4

Wake Christian at Cary Academy, 4:30

Prep Girls Golf

Greater Neuse River 4A Conference Final Match at Pine Hollow, 3:30

Wednesday, Oct. 8

Prep Boys Soccer

Rosewood at Neuse Charter, 6

Spring Creek at Princeton, 6

Garner at Clayton, 6:30

Rolesville at West Johnston, 6:30

Cleveland at Smithfield-Selma, 6:30

South Johnston at Triton, 6:30

Prep Cross Country

GNRC meet at Knightdale, 5

Cleveland and South Johnston at Smithfield-Selma, 4:30

North Johnston and Washington at Southwest Edgecombe, 4:30

Prep Girls Tennis

Greater Neuse River 4A Conference Individual Championships at East Wake, TBA

Two Rivers 3A Conference Individual Championships at TBA

Carolina 1A Conference Individual Championships at TBA

Thursday, Oct. 9

Prep Volleyball

Wake Christian at High Point Christian, 5:15

Southeast Raleigh at Clayton, 5:30

Cleveland at Western Harnett, 5:30

Smithfield-Selma at South Johnston, 5:30

West Johnston at Harnett Central, 5:30

Triton at Corinth Holders, 5:30

Rolesville at Garner, 6

Neuse Charter at Hobbton, 6

North Johnston at Washington, 6

Lakewood at Princeton, 6

Prep Boys Soccer

North Johnston at Wilson Beddingfield, 6

Cleveland at Garner, 6:30

Prep Cross Country

St. Mary’s, Sanford Grace and Raleigh Trinity at Wake Christian, 5

Prep Girls Tennis

Greater Neuse River 4A Conference Individual Championships at East Wake, TBA

Friday, Oct. 10

Prep Football

Clayton at Garner, 7

West Johnston at Rolesville, 7

Southeast Raleigh at East Wake, 7

Corinth Holders at Western Harnett, 7:30

Smithfield-Selma at Cleveland, 7:30

Triton at South Johnston, 7:30

North Johnston at Wilson Beddingfield, 7:30

Princeton at Hobbton, 7:30

Wake Christian at Ravenscroft, 7:30

Prep Volleyball

North Raleigh Christian at Wake Christian, 5:15

Prep Boys Soccer

Wake Christian at Ravenscroft, 5:30

Prep Girls Tennis

Wake Christian at St. Mary’s School, 4

Saturday, Oct. 11

Prep Volleyball

First Round Greater Neuse River 4A Conference Tournament at West Johnston

Monday, Oct. 13

Prep Volleyball

Two Rivers 3A Conference Tournament First Round

Eastern Plains 2A Conference Tournament First Round

Carolina 1A Conference Tournament First Round

St. Mary’s School at Wake Christian, 5:15

Prep Boys Soccer

Neuse Charter at James Kenan, 6

North Duplin at Princeton, 6

Smithfield-Selma at Western Harnett, 6

Clayton at Rolesville, 6:30

Harnett Central at Garner, 6:30

West Johnston at East Wake, 6:30

Triton at Cleveland, 6:30

Corinth Holders at South Johnston, 6:30

Prep Girls Golf

Two Rivers 3A Conference Invitational for regional qualifiers at Reedy Creek Golf Course, 3

Tuesday, Oct. 14

Prep Volleyball

Two Rivers 3A Conference Tournament Semifinals

Eastern Plains 2A Conference Tournament Semifinals

Carolina 1A Conference Tournament Semifinals

Bethel Christian at Wake Christian, 5:30

Prep Boys Soccer

Southwest Edgecombe at North Johnston, 6

Village Christian at Wake Christian, 6

Prep Cross Country

Greater Neuse River 4A Conference Championships at Wendell Community Park, TBA

Carolina 1A Conference Championships at Cliffs of the Neuse State Park, TBA

Wednesday, Oct. 15

Prep Volleyball

Two Rivers 3A Conference Tournament Championship

Eastern Plains 2A Conference Tournament Championship

Carolina 1A Conference Tournament Championship

Prep Cross Country

Two Rivers 3A Conference Championships at Smithfield-Selma, 4:30

Prep Boys Soccer

Princeton at Neuse Charter, 6

East Wake at Clayton, 6:30

Garner at Knightdale, 6:30

West Johnston at Southeast Raleigh, 6:30

Cleveland at Corinth Holders, 6:30

Western Harnett at South Johnston, 6:30

Thursday, Oct. 16

Prep Volleyball

Wake Christian at Village Christian, 5:45

Prep Boys Soccer

North Johnston at Farmville Central, 6

Prep Cross Country

TISAC Championships at Durham Academy, TBA

Prep Girls Tennis

Village Christian at Wake Christian, 4

  Comments