Garner Cleveland: Sports

Upcoming: Area Sports Calendar

Monday, Dec. 22

Prep Wrestling

Garner and Southeast Raleigh in Mark Adams Invitational at Cary, TBA

Tuesday, Dec. 23

Prep Basketball

North Johnston at Midway, 6

Prep Wrestling

Garner and Southeast Raleigh in Mark Adams Invitational at Cary, TBA

Friday, Dec. 26

Prep Boys Basketball: Holiday Invitational at Broughton

Garner vs. Millbrook, 3:30

Saturday, Dec. 27

Prep Girls Basketball: Cleveland Classic

Game1: Fuquay-Varina vs. North Raleigh Christian, 10 a.m.

Game 3: Clayton vs. Nash Central, 1

Game 5: West Johnston vs. Southern Nash, 4

Game 7: Cleveland vs. Rolesville, 7

Prep Boys Basketball: Cleveland Classic

Game 2: Fuquay-Varina vs. North Raleigh Christian, 11:30 a.m.

Game 4: Clayton vs. Nash Central, 2:30

Game 6: West Johnston vs. Southern Nash, 5:30

Game 8: Cleveland vs. Rolesville, 8:30

Prep Boys Basketball: Holiday Invitational at Broughton

Garner vs. TBA, 12:30 or 3:30

Prep Wrestling

Princeton in Pilkington Duals at C.B. Aycock, 9 a.m.

Monday, Dec. 29

Prep Girls Basketball: Cleveland Classic

Game 9: Loser Game 3 vs. Loser Game 1, 10 a.m.

Game 11: Loser Game 7 vs. Loser Game 5, 1

Game 13: Winner Game 3 vs. Winner Game 1, 4

Game 15: Winner Game 7 vs. Winner Game 5, 7

Prep Boys Basketball: Cleveland Classic

Game 10: Loser Game 4 vs. Loser Game 2, 11:30 a.m.

Game 12: Loser Game 8 vs. Loser Game 6, 2:30

Game 14: Winner Game 4 vs. Winner Game 2, 5:30

Game 16: Winner Game 8 vs. Winner Game 6, 8:30

Prep Boys Basketball: Holiday Invitational at Broughton

Garner vs. TBA, 10:50 a.m., 12:10, 1:50 or 6:50

Prep Boys Basketball: South Creek Basketball Holiday Classic

Princeton vs. South Creek, 8:30

Prep Boys Basketball: Bunn Holiday Invitational

Corinth Holders vs. East Wake, 4:30

Prep Boys Basketball: Granville Central Holiday Tournament

Neuse Charter vs. TBA

Prep Girls Basketball: Bunn Holiday Classic

Corinth Holders vs. TBA

Prep Girls Basketball: South Creek Basketball Holiday Classic

Princeton vs. South Creek, 7

Tuesday, Dec. 30

Prep Girls Basketball: Cleveland Classic

Seventh Place Game: Loser Game 11 vs. Loser Game 9, 10 a.m.

Fifth Place Game: Loser Game 15 vs. Loser Game 13, 1

Third Place Game: Winner Game 11 vs. Winner Game 9, 4

Championship: Winner Game 15 vs. Winner Game 13, 7

Prep Boys Basketball: Cleveland Classic

Seventh Place Game: Loser Game 12 vs. Loser Game 10, 11:30 a.m.

Fifth Place Game: Loser Game 16 vs. Loser Game 14, 2:30

Third Place Game: Winner Game 12 vs. Winner Game 10, 5:30

Championship: Winner Game 16 vs. Winner Game 14, 8:30

Prep Boys Basketball: South Creek Basketball Holiday Classic

Princeton vs. Edenton, 5:30

Prep Boys Basketball: East Wake Tournament

Corinth Holders vs. TBA

Prep Boys Basketball: Granville Central Holiday Tournament

Neuse Charter vs. TBA

Prep Girls Basketball: Bunn Holiday Classic

Corinth Holders vs. TBA

Prep Basketball

Rosewood at South Johnston, 6:30

Prep Girls Basketball: South Creek Basketball Holiday Classic

Princeton vs. Edenton, 4

Prep Wrestling

Princeton, Herirtage and Tarboro at Rosewood, 4

Wednesday, Dec. 31

Prep Boys Basketball: Granville Central Holiday Tournament

Neuse Charter vs. TBA

Friday, Jan. 2

Prep Basketball

Spring Creek at Neuse Charter, 6

North Johnston at South Johnston, 6:30

Princeton at Hobbton, 6

Prep Football

Sterling Johnson in Under Armour All-America High School Football Game in St. Petersburg, Fla, 4 (ESPN2)

Saturday, Jan. 3

Prep Football

Johnny Frasier in U.S. Army All-American Bowl in San Antonio, Texas, 1 (NBC)

Prep Wrestling

Clayton in Millbrook Tournament, TBA

West Johnston and Cleveland in Jaguar Duals at Athens Drive, 9 a.m.

Garner in Leesville Tournament, TBA

Corinth Holders, North Johnston and Princeton in Falcon Invitational at C.B. Aycock, 9 a.m.

Greater Neuse vs. Cap Eight Challenge at TBA

Monday, Jan. 5

Prep Football

Nyheim Hines in Semper Fidelis All-American Bowl in Carson, Calif. 7 (Fox Sports 1)

Prep Basketball

Smithfield-Selma at Cleveland, 6:30

Rolesville at Clayton, 6:30

Corinth Holders at Western Harnett, 6:30

Prep Swimming

Clayton, Millbrook, Leesville Road and Cary at Triangle Aquatics Center, 7

Prep Wrestling

Corinth Holders at South Johnston, 6

Cleveland at Triton, 6

Tuesday, Jan. 6

Prep Basketball

North Johnston at Farmville Central, 6

Lakewood at Neuse Charter, 6

North Raleigh Christian at Wake Christian, 6:15

East Wake at West Johnston, 6:30

Garner at Harnett Central, 6:30

Knightdale at Southeast Raleigh, 6:30

Triton at South Johnston, 6:30

Prep Swimming

Garner, Knightdale, Middle Creek, Southeast Raleigh and Wake Forest at Campbell University, 5

Prep Wrestling

Farmville Central at North Johnston, 6:30

Wednesday, Jan. 7

Prep Wrestling

Smithfield-Selma at Western Harnett, 6

Clayton at East Wake, 7

Knightdale at Garner, 7

Southeast Raleigh at West Johnston, 7

Prep Swimming

West Johnston, East Wake, Wake Forest and Knightdale at Smithfield Recreation and Aquatics Center, 6

Prep Track and Field

Eastern Plains 2A Conference meet at Farmville Central, 4

Friday, Jan. 9

Prep Basketball

North Johnston at Wilson Beddingfield, 6

Princeton at North Duplin, 6

Lakewood at Neuse Charter, 6

Wake Christian at Greensboro Day, 6:15

Clayton at East Wake, 6:30

Cleveland at Triton, 6:30

Knightdale at Garner, 6:30

Western Harnett at Smithfield-Selma, 6:30

South Johnston at Corinth Holders, 6:30

Southeast Raleigh at West Johnston, 6:30

Prep Swimming

Two Rivers 3A Conference meet at Smithfield Recreation and Aquatics Center, 6

Prep Wrestling

South Johnston hosts South Johnston Quads, TBA

Prep Diving

Area meet at Triangle Aquatics Center

Saturday, Jan. 10

Prep Wrestling

Corinth Holders, Clayton, West Johnston, North Johnston and Cleveland in Pruitt Rainey Tournament at Knightdale, 8:45 a.m.

Garner in Holly Springs Tournament, TBA

  Comments