Smithfield: Sports

Upcoming: Area Sports Calendar, Nov. 16

Monday, Nov. 17

Prep Basketball

Smithfield-Selma at West Johnston, 6:30

Clayton at Corinth Holders, 6:30

Garner boys at Fuquay-Varina, 7

Fuquay-Varina at Garner girls, 7

Tuesday, Nov. 18

Prep Basketball

Wake Christian at St. David’s, 5:30

Midway at North Johnston, 6

West Johnston at Cleveland, 6:30

Southern Wayne at Smithfield-Selma, 6:30

South Johnston at C.B. Aycock, 6:30

Prep Swimming

Southeast Raleigh in meet at Campbell University, 5

Prep Wrestling

Corinth Holders and Goldsboro at North Johnston, TBA

Wednesday, Nov. 19

Prep Basketball

Clayton at South Johnston, 6:30

Corinth Holders at Wilson Fike, 6:30

Prep Wrestling

North Johnston at Corinth Holders, 6

Smithfield-Selma at Clayton, 7

Garner at Middle Creek, 7

Thursday, Nov. 20

Prep Basketball

Southeast Raleigh boys at Wakefield, 7

Wakefield girls at Southeast Raleigh, 7

Prep Swimming

Clayton, West Johnston, Leesville Road, etc. in meet at Triangle Aquatics Center, 7

Friday, Nov. 21

Prep Basketball

North Johnston at Greene Central, 6

Enloe at Southeast Raleigh, 6

Nash Central at Corinth Holders, 6

Cleveland at Southern Wayne, 6:30

C.B. Aycock at Smithfield-Selma, 6:30

Harnett Central at South Johnston, 6:30

Middle Creek boys at Garner, 7

Garner girls at Middle Creek, 7

Prep Basketball: Cannon Classic

Wake Christian vs. Cannon, 6:30

Prep Wrestling

Smithfield-Selma at West Johnston, 6

Prep Gymnastics

Area meet at Superior Gymnastics, Morrisville

Prep Football

Second Round NCHSAA Playoffs

Saturday, Nov. 22

Prep Basketball: Cannon Classic

Wake Christian vs. TBA

Prep Wrestling

Clayton and Cleveland in Pine Forest Tournament, TBA

North Johnston and Corinth Holders in Demon Duals at Wilson Fike, 10 a.m.

Garner in Southern Vance Tournament, TBA

South Johnston at Eastern Wayne Tournament, TBA

Monday, Nov. 24

Prep Basketball

Middle Creek at Clayton, 5:30

Southeast Raleigh boys at Fuquay-Varina, 7:30

Cleveland at Garner, 6:30

West Johnston at Smithfield-Selma, 6:30

Prep Track and Field

Greater Neuse River 4A Conference meet at Clayton, 4

Tuesday, Nov. 25

Prep Basketball

Wake Christian at Forsyth Country Day, 6:15

North Johnston at Rosewood, 6

Southeast Raleigh at Enloe, 6

Southern Nash at Corinth Holders, 6

Smithfield-Selma at Clayton, 6:30

Southern Wayne at Cleveland, 6:30

C.B. Aycock at South Johnston, 6:30

Prep Swimming

Garner, Panther Creek, Athens Drive and East Wake at Triangle Aquatics Center, 7

Prep Wrestling

Neuse Charter, C.B. Aycock and Southern Wayne at Princeton, 5

North Johnston in Chapel Hill Duals, 5:15

Wilson Hunt at Cleveland, 6

Clayton at Harnett Central, 7

West Johnston at Knightdale, 7

East Wake at Garner, 7

Friday, Nov. 28

Motorsports

Thanksgiving Classic Day 1 at Southern National Raceway Park, TBA

Prep Football

Third Round NCHSAA Playoffs

Saturday, Nov. 29

Prep Wrestling

Cleveland and Corinth Holders in Eagle Invitational at Western Harnett, 9 a.m.

Motorsports

Thanksgiving Classic Day 2 at Southern National Raceway Park, TBA

Sunday, Nov. 30

Motorsports

Thanksgiving Classic Day 3 at Southern National Raceway Park, TBA

  Comments