Smithfield: Sports

Upcoming: Area Sports Calendar

Monday, Dec. 21

Prep Basketball: Princeton Holiday Tournament – Girls

Midway vs. South Johnston, 3

Jones County vs. Princeton, 6

Prep Basketball: Princeton Holiday Tournament – Boys

North Brunswick vs. South Johnston, 4:30

Jones County vs. Princeton, 7:30

Prep Wrestling

Clayton at Tiger Holiday Classic, TBA

Tuesday, Dec. 22

Prep Basketball: Princeton Holiday Tournament – Girls

Consolation Game, 3

Championship Game, 6

Prep Basketball: Princeton Holiday Tournament – Boys

Consolation Game, 4:30

Championship Game, 7:30

Prep Wrestling

Clayton at Tiger Holiday Classic, TBA

Princeton and Cleveland at C.B. Aycock Tournament, TBA

Saturday, Dec. 26

Prep Basketball: Holiday Invitational at Cary Academy – Girls Bracket

Game 3: Riverside-Martin vs. Ravenscroft, 1

Game 5: Apex vs. Durham Hillside, 4

Game 4: Winston-Salem Prep vs. North Pitt, 2:30

Game 6: Southeast Raleigh vs. Durham Riverside, 5:30

Prep Basketball: Holiday Invitational at Broughton – David West Boys Bracket

Game 1: Broughton vs. Ravenscroft, 6:50

Game 2: Voyager Academy vs. Apex, 5:10

Game 3: Garner vs. Panther Creek, 8:30

Game 4: Terry Sanford vs. Leesville Road, 3:30

Monday, Dec. 28

Prep Basketball: Cleveland Girls Classic

Game 1: Garner vs. Kinston, 10 a.m.

Game 3: Clayton vs. Southern Nash, 1

Game 5: West Johnston vs. Nash Central, 4

Game 7: Cleveland vs. Fuquay-Varina, 7

Prep Basketball: Cleveland Boys Classic

Game 2: Sanderson vs. Durham Hillside, 11:30 a.m.

Game 4: Clayton vs. Southern Nash, 2:30

Game 6: West Johnston vs. Nash Central, 5:30

Game 8: Cleveland vs. Fuquay-Varina, 8:30

Princeton boys in South Creek Tournament

Prep Basketball: Bunn Holiday Classic

Corinth Holders vs. TBA

Prep Basketball: Holiday Invitational at Cary Academy – Girls Bracket

Game 8: Loser Game 3 vs. Loser Game 5, 10 a.m.

Game 13: Loser Game 4 vs. Loser Game 6, 5:30

Game 11: Winner Game 3 vs. Winner Game 5, 2:30

Game 12: Winner Game 4 vs. Winner Game 6, 4

Prep Basketball: Holiday Invitational at Broughton – David West Boys Bracket

Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 3, 9 a.m.

Game 6: Loser Game 2 vs. Loser Game 4, 10:30 a.m.

Game 8: Winner Game 1 vs. Winner Game 3, 1:50

Game 9: Winner Game 4 vs. Winner Game 2, 3:30

Prep Basketball: Farris & Farris Holiday Girls Classic at Wilson Beddingfield

Wilson Fike vs. Wilson Hunt, 5

Smithfield-Selma vs. Wilson Beddingfield, 6:30

Prep Basketball: Farris & Farris Holiday Boys Classic at Wilson Beddingfield

Smithfield-Selma vs. Wilson Beddingfield, 8

Tuesday, Dec. 29

Prep Basketball: Cleveland Girls Classic

Game 9: Loser Game 3 vs. Loser Game 1, 10 a.m.

Game 11: Loser Game 7 vs. Loser Game 5, 1

Game 13: Winner Game 3 vs. Winner Game 1, 4

Game 15: Winner Game 7 vs. Winner Game 5, 7

Prep Basketball: Cleveland Boys Classic

Game 10: Loser Game 4 vs. Loser Game 2, 11:30 a.m.

Game 12: Loser Game 8 vs. Loser Game 6, 2:30

Game 14: Winner Game 4 vs. Winner Game 2, 5:30

Game 16: Winner Game 8 vs. Winner Game 6, 8:30

Princeton boys in South Creek Tournament

Prep Basketball: Bunn Holiday Classic

Corinth Holders vs. TBA

Prep Basketball: Holiday Invitational at Cary Academy – Girls Bracket

Game 20 – Seventh Place: Loser Game 8 vs. Loser Game 13, 10 a.m.

Game 15 – Fifth Place: Winner Game 8 vs. Winner Game 13, 11:30 a.m.

Game 23 – Third Place: Loser Game 11 vs. Loser Game 12, 2:30

Prep Basketball: Holiday Invitational at Broughton – David West Boys Bracket

Game 13 – Seventh Place: Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 10:30 a.m.

Game 14 – Fifth Place: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 12:10

Game 17 – Third Place: Loser Game 9 vs. Loser Game 8, 5:10

Prep Basketball: Farris & Farris Holiday Girls Classic at Wilson Beddingfield

Girls Third Place Game (Monday’s losers), 6

Prep Basketball: Farris & Farris Holiday Boys Classic at Wilson Beddingfield

Wilson Fike vs. Wilson Hunt, 7:30

Prep Basketball

Midway at North Johnston, 6

Wednesday, Dec. 30

Prep Basketball: Cleveland Girls Classic

Seventh Place Game: Loser Game 11 vs. Loser Game 9, 10 a.m.

Fifth Place Game: Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 1

Third Place Game: Loser Game 15 vs. Loser Game 13, 4

Championship: Winner Game 15 vs. Winner Game 13, 7

Prep Basketball: Cleveland Boys Classic

Seventh Place Game: Loser Game 12 vs. Loser Game 10, 11:30 a.m.

Fifth Place Game: Winner Game 12 vs. Winner Game 10, 2:30

Third Place Game: Loser Game 16 vs. Loser Game 14, 5:30

Championship Game: Winner Game 16 vs. Winner Game 14, 8:30

Prep Basketball: Holiday Invitational at Broughton – Girls Bracket

Game 25 – Championship: Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 3:30

Prep Basketball: Holiday Invitational at Broughton – David West Boys Bracket

Game 24 – Championship: Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 6:50

Prep Basketball: Farris & Farris Holiday Girls Classic at Wilson Beddingfield

Championship Game, 6:30

Prep Basketball: Farris & Farris Holiday Boys Classic at Wilson Beddingfield

Third Place Game, 5

Championship Game, 8

Prep Wrestling

South Johnston at Rosewood, 3

Princeton at Rocky Mount, 5

Saturday, Jan. 2

Prep Wrestling

Cap Eight/GNRC Challenge

Princeton, Corinth Holders and Cleveland at Falcon Invitational (C.B. Aycock), TBA

Monday, Jan. 4

Prep Wrestling

South Johnston and Clinton at Triton, 6

  Comments