High School Sports

NCHSAA indoor track and field recaps: 4A, 3A, 1A/2A

Green Hope’s boys pose with the championship hardware on Saturday, Feb. 10, 2018.
Green Hope’s boys pose with the championship hardware on Saturday, Feb. 10, 2018. NCHSAA

The Southeast Raleigh girls closed out the N.C. High School Athletic Association indoor track and field championships in strong fashion to come away with another state crown, while Green Hope’s boys left no doubt in their 4A title charge.

Led by meet MVP Kyna Robinson, Southeast Raleigh edged the girls of Mint Hill’s Rocky River High, 60-56 on Saturday at the JDL Fast Track in Winston-Salem.

Green Hope’s boys won easily with 88 points – 38 more than runner-up Southeast Raleigh (50). Garner’s Randolph Ross was the meet MVP.

Earlier Saturday, Hillside’s girls made a mark on the championships with two new 3A records and a third-place finish. On Friday, Kinston’s boys finished runner-up in the 1A/2A title.

4A

Southeast Raleigh’s girls won two relays, the 55 meter hurdles and 300 and 500 meter dashes en route to a sixth state title. Robinson set a new state meet record in the 500 meters (1:12.33) and won the 300 (39.73). The 4-by-200 relay team of Robinson, Ani Judd, Sierra Fletcher and Zarejha Hall posted a time of 1:41.40, and Robinson anchored the 4-by-400 team with Fletcher, Hall and Alayna Suitte in 4:01.89.

Green Hope’s second state title in three years came with five golds: the 4-by-400 relay of Christopher Mondie, Sean Petersen, Michael Biddle and Ian Delgado (3:27.90); Delgado in the 1,000 meters (2:30.97); the 4-by-800 relay of Biddle, Matthew Kehn, Petersen and Delgado (8:06.97); Peyton Barish in the 3,200 meters (9:30.98); Finn McBride in the 1,600 meters (4:20.09).

Garner’s Ross cleared 6 feet, 10 inches in the high jump and also won the 500 meter dash (1:05.61). Teammate Rondell Terry won the 55 meters (6.41).

Apex’s Cara King won the wheelchair 55 (13.83, breaking her own state record) and 300 meters (1:03.62) and the wheelchair shot put (13 feet, 8 1/2 inches, also a state record). Broughton’s Ladale Gambrell won the boys wheelchair 55 (15.36) with a new 4A record and the wheelchair shot put with a new overall state record (16-2).

Pinecrest freshman Carmen Alder won the girls 3,200 (11:08.83), Leesville Road’s Elise Hall claimed the girls pole vault (12-0), Panther Creek’s Morgan Smalls won the girls high jump (5-8) and Wakefield’s Veronica Fraley took the girls shot put (47-1).

Middle Creek’s Jalen Herring won the boys 300 meters (34.91), Southeast Raleigh’s Eric Haddock won the boys long jump (23-6) and Wakefield’s Timon Edelen was first in the boys shot put (53-8.75).

Also placing in the top 10 team scores was Panther Creek (4th – girls), Leesville Road (6th – girls), Pinecrest (8th – girls), Apex (9th – girls, 8th – boys), Cary (3rd – boys), Garner (4th – boys), Millbrook (T6th – boys), Middle Creek (T6th – boys), Apex Friendship (T10th – boys) and Overhills (T10th – boys).

Runner-up: Athens Drive’s Nia Judkins (girls 55); Apex’s Calli Parlier (girls 1,600); Katharine Priu (girls 3,200); Panther Creek’s Maura Lane (girls pole vault); Apex’s Myana Smalls (girls long jump); Middle Creek’s Preston Pierce (boys 55); Southeast Raleigh’s Brian Williams (boys 300); Overhills’ Zachary Ray (boys 500); Pinecrest’s Colin Alexander (boys 1,000); Cary’s Anton Idhammar (boys 1,600); Green Hope’s Ryan Kemper (boys 3,200); Southeast Raleigh boys 4-by-400 relay; Cary boys 4-by-800 relay; Apex’s Charles McBride (boys high jump); Southeast Raleigh’s Eric Haddock (boys triple jump).

Third-place: Enloe’s Makhia Jarrett (girls 300); Green Hope’s Lindsey Eastwood (girls 500); Pinecrest’s Carmen Alder (girls 1,000 and 1,600); Leesville Road’s Timara Chapman (girls 55 hurdles and long jump); Green Hope girls 4-by-400 relay; Cardinal Gibbons girls 4-by-800 relay; Leesville Road’s Jasmine Jenkins (girls shot put); Overhills’ Isai’as Robinson (boys 55); Southeast Raleigh’s Romell McRae (boys 300); Cary’s Kayin Fails (boys 500); Green Hope’s Sean Petersen (boys 1,000); Cardinal Gibbons’ Sam Thornton (boys 3,200); Cary’s Anthony Robinson (boys 55 hurdles); Millbrook boys 4-by-400 relay; Panther Creek boys 4-by-800 relay; Cary’s Antoine Harden Jr. (boys high jump); Apex’s Jeremy Huang (boys pole vault).

Fourth-place: Southeast Raleigh’s Sierra Fletcher (girls 300); Pinecrest’s Macie Kavanaugh (girls 500); Cardinal Gibbons’ Marissa Bishop (girls 1,000); Sanderson’s Lila Peters (girls 3,200); Panther Creek’s Susannah Truitt and Leesville Road’s McKenna Brunick (girls pole vault); Panther Creek’s Morgan Smalls (girls long jump and triple jump); Rolesville’s Van Gupton (boys 55); Garner’s Randolph Ross (boys 300); Green Hope’s Matthew Kehn (boys 1,000); Alec Atteberry (boys 1,600); Broughton’s Ryan Brown (boys 3,200); Millbrook boys 4-by-200 relay; Sanderson boys 4-by-800 relay; Apex’s Charles McBride (boys triple jump).

3A

The biggest impact locally came from the Hillside girls, who set two new 3A records. The 4-by-400 relay team of Ashlan Bowdry, Emmaya Waters, Shaliyah Wilkerson and Jessica Wright set one (4:05.89), while shot putter Kayla Beasley (41-1.25) set the other.

Hillside also had one one gold on the boys’ side – Kamari Norman won the 55 meters (6.47)

Southern Durham’s Khaleb McRae broke the boys 3A record in the 500 meters (1:04.45).

J.H. Rose sprinter Jordan Sales claimed victory in the girls 300 meters (40.61), Chapel Hill’s Megan Marvin won the girls 500 (1:17.66) and East Chapel Hill’s Kayla Carson took the girls high jump (5-4).

Orange’s Jamar Davis was a double-winner in the boys long jump (22-2.5) and triple jump (46-2.5).

East Chapel Hill’s William Benkendorfer won the boys high jump (6-4) and Smithfield-Selma’s Josh Faison won the boys shot put (50-9).

The Cuthbertson girls and Weddington boys, both from Union County, just outside of Charlotte, won team titles. The Hillside girls were third and Chapel Hill was sixth. The Southern Durham boys were fourth, Orange seventh and Harnett Central tied for 10th.

Runner-up: Hillside’s Jessica Wright (girls 500); Chapel Hill girls 4-by-800 relay; Cleveland’s Ciara Robinson (girls high jump); Southern Durham’s Dominick Green (boys 500); Harnett Central’s Laderique McNeill (boys 1,600 and 3,200); Chapel Hill’s Dylan Blankenship (boys high jump); Northern Nash’s Brandon Richardson (boys long jump).

Third-place: J.H. Rose’s Jordan Sales (girls 55); Chapel Hill’s Katherine Dokholyan (girls 1,600); West Johnston’s Hayley Whoolery (girls 3,200); Hillside’s Bailey McCray (girls 55 hurdles); Southern Durham’s Kelis Hicks (girls triple jump); Union Pines’ Ben Verchick (boys 3,200); Southern Durham boys 4-by-400 relay; Eastern Wayne’s William Smith (boys triple jump).

Fourth-place: Hillside girls 4-by-200 relay; Chapel Hill girls 4-by-400 relay; Southern Durham’s Dominick Green (boys 55 hurdles).

1A/2A

Kinston, led by individual champ Tiyae Johnson in the boys 55 meters (6.52) and the winning 4-by-200 relay team of Johnson, Saquan Pompey, Nathaniel Harper-Harris and Jimere Summers (1:33.17), finished second to Croatan in the boys championship, 63-42. Beddingfield tied for 10th.

Research Triangle freshman Victoria Swepson won the girls 1,000 meters (3:07.82) to help the Raptors to a ninth-place finish. T.W. Andrews from High Point won the girls’ title.

Runner-up: Research Triangle’s Caroline Foley (girls 1,000); Kinston girls 4-by-200 relay; Kinston’s Nathaniel Harper-Harris (boys 55 hurdles).

Third-place: Franklin Academy’s Caitlyn Burkett (girls 1,600 and 3,200); Nash Central’s Quante Downey (boys pole vault); Kinston’s Shiqwaun Dixon (boys triple jump); Farmville Central’s Keiziah Everett (boys shot put).

Fourth-place: N.C. School of Science and Math’s Anna Yokote (girls 55 hurdles); Durham School of the Arts’ Blamo Snoh (girls shot put); Beddingfield’s Aaron Bland (boys 55); J.F. Webb’s Isaiah Fields (boys 500).

  Comments