High School Sports

NC Independent Schools Spring Playoff Pairings

Providence Day School’s Varsity boys baseball defeats Metrolina Christian Academy 10 to 0 at Murdock Field, Tuesday, March 5, 2019. (Photo/Mike McCarn)
Providence Day School’s Varsity boys baseball defeats Metrolina Christian Academy 10 to 0 at Murdock Field, Tuesday, March 5, 2019. (Photo/Mike McCarn) Mike McCarn

NCISAA

BASEBALL

Class 4A

First round

Tuesday

Charlotte Latin (6-12) at Indian Trail Metrolina Christian (13-8)

Wake Christian (7-9) at Raleigh Ravenscroft (11-5)

Rabun Gap (GA)-Nacoochee (12-12) at Charlotte Country Day (12-10)

Greensboro Day (11-9) at Covenant Day (15-10)

Class 3A

First round

Tuesday

Wilmington Coastal Christian (10-8) at Raleigh Grace Christian (11-6)

Concord First Assembly (3-9) at Hickory Grove Christian (14-8)

Greensboro Caldwell Academy (11-8) at Southlake Christian (13-13)

Kinston Arendell Parrott (13-9) at Gaston Christian (12-4)

Class 2A

First round

Tuesday

Trinity School of Durham-Chapel Hill (7-8) at Goldsboro Wayne Christian (6-8)

Statesville Christian (3-11) at Raleigh St. Thomas More (10-3)

Hickory Christian (4-7) at Raleigh Friendship Christian (9-6)

Winston-Salem Salem Baptist (10-4) at Fayetteville Academy (5-9)

Class 1A

Quarterfinals

Friday

Burlington School (8-4) at Henderson Kerr-Vance Academy (12-5)

Merry Hill Lawrence Academy (13-4) at Ahoskie Ridgecroft (13-5)

Elizabeth City Albemarle School (6-9) at Belhaven Pungo Christian (12-7)

Lasker Northeast Academy (7-8) at Wilson Greenfield School (13-6)





BOYS’ LACROSSE

Division 1

Friday’s quarterfinals

North Raleigh Christian (5-10) at Arden Christ School (18-2)

Greensboro Day (11-5) at Raleigh Ravenscroft (11-5)

Durham Academy (7-8) at Charlotte Country Day (17-5)

Charlotte Latin (9-9) at Providence Day (16-5)

Division 2

Friday’s quarterfinals

Kinston Arendell Parrott (5-6) at Southlake Christian (9-4)

Davidson Day (8-5) at Asheville School (6-3)

Forsyth Country Day (6-6) at Raleigh St. David’s (11-2)

Cary Christian (8-9) at Wilmington Cape Fear Academy (12-4)





GIRLS’ LACROSSE

Division 1

Tuesday’s first round

Davidson Day (7-4) at Asheville School (7-2)

Forsyth Country Day (3-8) at Cary Academy (7-6)

Providence Day (3-13) at Raleigh St. Mary’s (9-6)

Greensboro Day (3-7) at Southlake Christian (7-2)









GIRLS’ SOCCER

Class 4A

Tuesday’s first round

Concord Cannon School (4-9) at Charlotte Country Day (10-9)

Charlotte Christian (2-13) at Greensboro Day (20-2)

Wake Christian (9-7) at Durham Academy (9-5)

Covenant Day (6-10) at High Point Wesleyan (7-4)

Class 3A

Tuesday’s first round

Concord First Assembly (5-7) at Asheville School (6-5)

Greensboro Caldwell Academy (6-10) at Gaston Christian (12-3)

Carmel Christian (8-6-1) at Asheville Carolina Day (7-3-1)

Raleigh Grace Christian (4-8) at Wilmington Cape Fear Academy (4-8)

Class 2A

Tuesday’s first round

Greenville Oakwood School (9-5) at Raleigh Trinity Academy (5-7)

Goldsboro Wayne Country Day (11-6) at Trinity School of Durham-Chapel Hill (10-4-1)

Rock Hill Westminster Catawba (3-11) at Winston-Salem Salem Baptist (3-11)

Raleigh St. Thomas More (13-3) at High Point Westchester Country Day (6-8)

Southern Pines O’Neal School (2-9-1) at Northside Christian (6-6)

Statesville Christian (8-4) at Gaston Day (8-6)

Raleigh Friendship Christian (11-4) at Greensboro American Hebrew Academy (3-12)

Rocky Mount Academy (16-2) at Durham Carolina Friends (11-2)

Class 1A

Friday’s quarterfinals

Woodlawn School (3-12) at Henderson Kerr-Vance Academy (10-2)

Winterville Christ Covenant (9-5) at Wilson Greenfield School (11-7)

Salisbury North Hills Christian (9-5) at Raleigh Neuse Christian (10-5)

Wilson Community Christian (5-9) at Burlington School (11-3)









GIRLS’ SOFTBALL

Class 4A

Friday’s first round

Charlotte Country Day (9-9) at Covenant Day (7-6)

Rabun Gap (GA)-Nacoochee (2-14) at Charlotte Christian (7-7)

Raleigh St. Mary’s (5-7) at Providence Day (8-5)

Cary Academy (9-7) at Indian Trail Metrolina Christian (7-9)

Class 3A

Friday’s first round

Southlake Christian (0-11) at High Point Christian (2-11)

Greensboro Calvary Day (6-6) at Fayetteville Village Christian (3-11)

Class 2A

May 14 first round

Winston-Salem Salem Baptist (3-6) at Rocky Mount Academy (15-1)

Wayne Christian (7-3) at Goldsboro Faith Christian (7-9)

Harrells Christian (3-12) at Fayetteville Freedom Christian (12-4)

Greenville Oakwood School (5-7) at Roanoke Rapids Halifax Academy (10-5)

Class 1A

May 14 first round

Sanford Lee Christian (3-9) at Merry Hill Lawrence Academy (13-5)

Lasker Northeast Academy (9-7) at Wilmington Cape Fear Christian (8-7)

Hobgood Academy (3-11) at Belhaven Pungo Christian (19-4)

Pantego Terra Ceia Christian (2-11) at Ahoskie Ridgecroft (12-5)

  Comments