Preps Now

Area holiday high school basketball tournament schedules

Kadarus Rone, right, of Northwood drives to the basket against Logan Bugg, center, and Justin Reid, left, of Cardinal Gibbons. The Northwood Chargers played the Cardinal Gibbons Crusaders in Pittsboro, N.C. on Friday, December 19, 2014. Cardinal Gibbons won 54-42.
Kadarus Rone, right, of Northwood drives to the basket against Logan Bugg, center, and Justin Reid, left, of Cardinal Gibbons. The Northwood Chargers played the Cardinal Gibbons Crusaders in Pittsboro, N.C. on Friday, December 19, 2014. Cardinal Gibbons won 54-42. newsobserver.com

Tournaments are listed below alphabetically.

323 SPORTS TOURNAMENT AT CARY ACADEMY

Girls bracket

Dec. 26: St. David’s vs Leesville Road; Fayetteville Christian vs Cary Christian; Durham Academy vs Raleigh Charter; Cardinal Gibbons vs Grace Christian Raleigh

Dec. 27: Consolation semis; Semifinals

Dec 29: 7th place - Cary Christian vs Grace Christian Raleigh (10 a.m.); 5th place - St. David’s vs Raleigh Charter (1 p.m.); Durham Academy vs Fayetteville Christian (4 p.m); Leesville Road vs Cardinal Gibbons (4:45 p.m.)

Boys bracket

Dec. 26: Trinity Academy Raleigh vs Cary Academy; Cary Christian vs Fayetteville Christian; Raleigh Hawks Home School vs Raleigh Charter; Durham Academy vs St. David’s

Dec. 27: Consolation semis; Semifinals

Dec 29: 7th place - Fayetteville Christian vs Raleigh Charter (11:30 a.m.); 5th place - Cary Academy vs St. David’s (2:30 p.m.); 3rd place - Raleigh Hawks vs Trinity Academy Raleigh (3:15); championship - Cary Christian vs Durham Academy (6:30 p.m.)

CLEVELAND HIGH CLASSIC

Girls bracket

Dec. 27: North Raleigh Christian vs Fuquay-Varina (10 a.m.); Clayton vs Nash Central (1 p.m.); West Johnston vs Southern Nash (4 p.m.); Cleveland vs Rolesville (7 p.m.)

Dec. 29: Consolation semis - 10 a.m. and 1 p.m; Semifinals - 4 and 7 p.m.

Dec. 30: 7th place (10 a.m.); 5th place (1 p.m.); 3rd place (4 p.m.); championship (7 p.m.)

Boys bracket

Dec. 27: North Raleigh Christian vs Fuquay-Varina (11:30 a.m.); Clayton vs Nash Central (2:30 p.m.); West Johnston vs Southern Nash (5:30 p.m.); Cleveland vs Rolesville (8:30 p.m.)

Dec. 29: Consolation semis - 11:30 and 2:30 p.m.; Semifinals - 5:30 and 8 p.m.

Dec. 30: 7th place (11:30 a.m.); 5th place (2:30 p.m.); 3rd place (5:30 p.m.); championship (8:30 p.m.)

GRANVILLE CENTRAL HOLIDAY SHOOTOUT

Girls bracket

Dec. 29: Ravenscroft vs South Adelaide (Australia) (10 a.m.); Orange vs South Granville (11:30 a.m.); Roxboro Community vs Northern Vance (1 p.m.); Granville Central vs Cedar Ridge (2:30 p.m.)

Dec. 30: Consolation semis - 10 and 11:30 a.m.; Semifinals - 1 and 2:30 p.m.

Dec. 31: 7th place (10 a.m.), 5th place (1 p.m.), 3rd place (4 p.m.), championship (7 p.m.)

Boys bracket

Dec. 29: Woods Charter vs Neuse Charter (4 p.m.), Roxboro Community vs Louisburg (5:30 p.m.); N.C. Science & Math vs Cedar Ridge (7 p.m.); Granville Central vs South Adelaide (Australia) (8:30 p.m.)

Dec. 30: Consolation semis - 4 and 5:30 p.m.; Semifinals - 7 and 8:30 p.m.

Dec. 31: 7th place (11:30 a.m.); 5th place (2:30 p.m.; 3rd place (5:30 p.m); championship (8:30 p.m.)

HIGHSCHOOLOT.COM HOLIDAY INVITATIONAL

Mix 101.5 FM girls bracket (all but the championship are at Cary Academy)

Dec. 26: Hillside vs Knightdale (10:30 a.m.); Broughton vs Athens Drive (noon); East Wake vs Millbrook (1:30 pm.); Riverside-Durham vs Riverside-Williamston (3 p.m.)

Dec. 27: Consolation semis - 10:30 a.m. and noon; Semifinals - 1:30 and 3 p.m.

Dec. 29: 7th place (10:30 a.m.), 5th place (noon), 3rd place (1:30 p.m.)

Dec. 30: Championship 5:10 p.m. at Broughton

John Wall bracket (at Broughton)

Dec. 27: Wesleyan Christian vs Carlisle (Va.), 8:30 p.m.; Word of God vs Liberty Christian (Fla.), 5:10 p.m.; Trinity Christian vs Ravenscroft, 6:50 p.m.; Episcopal (Va.) vs Orangeville (Canada), 6:50 p.m.

Dec. 29: Consolation semis - 3:30 and 5:10 p.m.; Semifinals - 6:50 and 8:30 p.m.

Dec. 30: 7th place (10:30 a.m.); 5th place (12:10 p.m.); 3rd place (1:50 p.m.); championship (8:30 p.m.)

Summit Hospitality bracket (at Broughton)

Dec. 26: Broughton vs Knightdale (1:50 p.m.); Apex vs Brighton (Utah) (8:30 p.m.); Garner vs Millbrook (3:30 p.m.); Kinston vs Leesville Road (5:10 p.m.)

Dec. 27: Consolation semis - 10:30 a.m. and 12:10 p.m.; Semifinals - 1:50 and 3:30 p.m.

Dec. 30: 7th place (10:30 a.m.); 5th place (12:10 p.m.); 3rd place 1:50 p.m.); championship (6:50 p.m.)

HOLIDAY HOOPLA GIRLS TOURNAMENT (AT EASTERN ALAMANCE)

Dec. 26: Eastern Wayne vs Cary (1:30 p.m.); East Chapel Hill vs Sanderson (3 p.m.); Saint Basil Academy vs Southern Alamance (5 p.m.); Northern Durham vs Eastern Alamance (6:30 p.m.)

Dec. 27: Consolation semis - 1:30 and 3 p.m.; Semifinals - 5 and 6:30 p.m.

Dec. 29: 7th place (1:30 p.m.); 5th place (3 p.m.); 3rd place (5 p.m.); championship (6:30 p.m.)

HOLIDAY IN THE PINES (AT PINECREST)

Girls games

Dec. 20: Middle Creek vs Pinecrest (2 p.m.); Triton vs East Montgomery (4 p.m.)

Dec. 22: Pinecrest vs Triton (2 p.m.); Middle Creek vs East Montgomery (4 p.m.)

Dec. 23: Pinecrest vs East Montgomery (2 p.m.); Middle Creek vs Triton (4 p.m.)

Boys tournament

Dec. 27: Middle Creek vs Richmond County (2 p.m.); Union Pines vs Mt. Zion (4 p.m.); Northside Christian vs Red Springs (6 p.m.); Triton vs Pinecrest (8 p.m.)

Dec. 29: Consolation semis - 2 and 4 p.m.; Semifinals - 6 and 8 p.m.

Dec. 30: 7th place - 2 p.m.; 5th place - 4 p.m.; 3rd place - 6 p.m.; championship - 8 p.m.

HOLLY SPRINGS CHRISTMAS TOURNAMENT

Girls games

Dec. 29: Wakefield vs Northern Nash (4 p.m.); Holly Springs vs Wake Forest (7 p.m.)

Dec. 30: Wake Forest vs Northern Nash (2:30 p.m.); Holly Springs vs Wakefield (5:30 p.m.)

Boys games

Dec. 29: Wakefield vs Southeast Raleigh (2:30 p.m.); Holly Springs vs Wake Forest (5:30 p.m.)

Dec. 30: Wake Forest vs Southeast Raleigh (4 p.m.); Holly Springs vs Wakefield (7 p.m.)

LEE COUNTY YELLOW JACKET INVITATIONAL

Girls bracket (first round and consolation bracket games in Packard Gym)

Dec. 26: Apex vs Union Pines (2 p.m.); Northwood vs Southern Lee (4 p.m.); Lee County vs Overhills (6 p.m.); Chatham Central vs Western Harnett (8 p.m.)

Dec. 27: Consolation semis - 2 p.m. and 4 p.m.; Semifinals - 2 p.m. and 4 p.m. in Main Gym.

Dec. 29: 7th place (2 p.m.), 5th place (6 p.m.), 3rd place (2 p.m. Main Gym), championship (6 p.m. Main Gym)

Boys bracket (all games except 7th and 5th place games in Main Gym)

Dec. 26: Northwood vs Cary (2 p.m.); Overhills vs East Chapel Hill (4 p.m.); Western Harnett vs East Bladen (6 p.m.); Lee County vs Carrboro (8 p.m.)

Dec. 27: Consolation semis - 2 p.m. and 4 p.m.; Semifinals - 6 p.m. and 8 p.m.

Dec. 29: 7th place 4 p.m. Packard Gym), 5th place (8 p.m Packard Gym); 3rd place (4 p.m.), championship (8 p.m.)

SOUTH GRANVILLE HOLIDAY INVITATIONAL

Monarch Bank & Mortgage bracket

Dec. 26: Fayetteville Academy vs Hillside (9:30 a.m); Village Christian vs Sanderson (11 a.m.); Green Hope vs Northern Durham (4 p.m.); Mountain Mission (Va.) vs Enloe (6 p.m.)

Dec. 27: Consolation semis - 9:30 a.m., 11 a.m.; Semifinals - 4:30 p.m., 6 p.m.

Dec. 29: 7th place (9:30 a.m.); 5th place (12:30 p.m.), 3rd place (4:30 p.m.), 1st place (7:30 p.m.)

The Jim Allen Group bracket

Dec. 26: Northwood Temple vs Burlington School (12:30 p.m.); Northern Vance vs Heritage (2 p.m.); Athens Drive vs Jordan (7:30 p.m.); Marina (Calif.) vs South Granville (9 p.m.)

Dec. 27: Consolation semis - 12:30 p.m., 2 p.m.; Semifinals - 7:30 p.m., 9 p.m.

Dec. 29: 7th place (11 a.m.), 5th place (2 p.m.), 3rd place (6 p.m.), 1st place (9 p.m.)

  Comments