Preps Now

North Central Athletic winter sports all-conference teams, 2015

Zach Lewis of Raleigh Charter starts in the Men's 100 Yard Freestyle race during the NCHSAA 1A/2A State Swimming Finals in Cary, N.C. on Friday, February 13, 2015.
Zach Lewis of Raleigh Charter starts in the Men's 100 Yard Freestyle race during the NCHSAA 1A/2A State Swimming Finals in Cary, N.C. on Friday, February 13, 2015. newsobserver.com

The North Central Athletic Conference, which has nine Triangle-area charter schools, has announce its all-conference teams in basketball, swimming and wrestling.

Voyager Academy won the boys basketball title but Roxboro Community’s Christian Ingram was player of the year. In girls basketball, Roxboro Community won the league title but it was River Mill Academy’s Kayla Burns won won NCAC player of the year.

In swimming, Raleigh Charter swept both titles while Zach Lewis won the boys swimmer of the year award. River Mill Academy’s Annie Carr was the girls swimmer of the year.

Granville Central and Louisburg, members of the Tar Roanoke Athletic Conference, combine with Voyager Academy for a three-team wrestling conference. Granville Central and Louisburg were co-conference champs, but Patrick Tomasic of Voyager Academy was wrestler of the year.

Boys basketball

Champions (Regular Season): Voyager Academy

Player of the Year: Christian Ingram, Roxboro Community

Coach of the Year: Mike Huff, Voyager Academy

Sportsmanship Award: Woods Charter

All-conference:

Elbert Ellis - Kestrel Heights

Javier Rogers - Kestrel Heights

J'Quan Deal - Research Triangle

Darius McGhee - Roxboro Community

Christian Ingram - Roxboro Community

Jay Huff - Voyager Academy

Chris Sause - Voyager Academy

Brandon Hanson - Franklin Academy

Cameron McNeil - Woods Charter

Isaiah Rowley - East Wake Academy

Malik Singletary - River Mill Academy

Brandon Melvin - River Mill Academy

Girls basketball

Champions (Regular Season): Roxboro Community

Player of the Year: Kayla Burns, River Mill Academy

Coach of the Year: Brian Cousin, Roxboro Community

Sportsmanship Award: Voyager Academy

First team all-conference:

Elana Ingram - Roxboro Community

Kayla Burns- River Mill Academy

Mya Johnson - Roxboro Community

Kena Brincefield- River Mill Academy

Ciara Edmonds- Kestrel Heights

Amelia Huffman- Franklin Academy

Seconc team all-conference:

Brooke Sanderson - East Wake Academy

Ryan Wilson- Kestrel Heights

Amber Riggs - Voyager Academy

Alyssa Morris- Roxboro Community

Abby Keel - Franklin Academy

Abigal Whitt- Raleigh Charter

NCAC-Tar Roanoke River Conference wrestling

Wrestler of the Year: Patrick Tomasic, Voyager Academy

Coach of the Year: Courtney Tart, Louisburg

All-conference:

113- R.J. Whitt (Voyager Academy)

120-​ Brandon Rodriguez (Louisburg)

126-​Trevious Foster (Louisburg)

132-Travis Bramigk (Voyager Academy)

138-​ Reynaldo Carachure (Louisburg)

145-​Cole Barnette (Granville Central)

152- Patrick Tomasic (Voyager Academy)

160-​ Ryder Bishop (Louisburg)

170- ​Graham Parrott (Granville Central)

182- ​Amador Castro (Louisburg)

220-​ Nick Cheek (Granville Central)

285- ​Marshall Forsythe (Granville Central)

Boys and girls swimming

Boys swimmer of the Year: Zach Lewis, Raleigh Charter

Girls swimmer of the Year: Annie Carr, River Mill Academy

Coach of the Year: Laura Funk, Franklin Academy

Boys all-conference:

200 Medley Relay: Zach Lewis, William Oakley, Nahusha Rao, Christian Lam (Raleigh Charter)

200 Free: Allen Yuan (Raleigh Charter)

200 IM: Cole Lewis (Raleigh Charter)

50 Free: Christian Lam (Raleigh Charter)

100 Fly: Zach Lewis (Raleigh Charter)

100 Free: Zach Lewis (Raleigh Charter)

500 Free: Allen Yuan (Raleigh Charter)

200 Free Relay: Zach Lewis, William Oakley, Nahusha Rao, Christian Lam (Raleigh Charter)

100 Back: Cole Lewis (Raleigh Charter)

100 Breast: William Oakley (Raleigh Charter)

400 Free Relay: Allen Yuan, James Riddle, Jackson Oakley, Cole Lewis (Raleigh Charter)

Girls all-conference:

200 Medley Relay: Lilly Whalen, Sydney Parsons, Tara Martin, Sandy Lackmann (Raleigh Charter)

200 Free: Annie Carr (River Mill Academy)

200 IM: Sydney Parsons (Raleigh Charter)

50 Free: Tara Martin (Raleigh Charter)

100 Fly: Emma Peck (Raleigh Charter)

100 Free: Olivia Ontjes (Raleigh Charter)

500 Free: Annie Carr (River Mill Academy)

200 Free Relay: Tara Martin, Paige Whalen, Lilly Whalen, Olivia Ontjes (Raleigh Charter)

100 Back: Kate Schauss (Raleigh Charter)

100 Breast: Olivia Ontjes (Raleigh Charter)

400 Free Relay: Olivia Ontjes, Sandy Lackmann, Sydney Willis, Paige Whalen (Raleigh Charter)

  Comments