Preps Now

NCHSAA boys tennis playoffs, 2015

Bo Boyden of Wakefield hits a ball against Hardy Brown of Page. The Wakefield Wolverines played the Page Pirates in the final dual team men tennis match for the 4A NCSHAA State Championship in Burlington, N.C. on Saturday, May 16, 2015. Wakefield won 5-1.
Bo Boyden of Wakefield hits a ball against Hardy Brown of Page. The Wakefield Wolverines played the Page Pirates in the final dual team men tennis match for the 4A NCSHAA State Championship in Burlington, N.C. on Saturday, May 16, 2015. Wakefield won 5-1. newsobserver.com

This blog updated with every round of the N.C. High School Athletic Association boys tennis playoffs with links to our playoff and individual tournament coverage.

Match-ups are listed in the order they appear from top to bottom on the bracket. Final scores are in parentheses and “//” divides the bracket’s top half from its bottom half.

The Triangle won the 4A, 2A and 1A NCHSAA boys tennis championships thanks to Wakefield, Carrboro and Raleigh Charter.

4A East bracket

1st round (April 27): Panther Creek (5-1) at D.H. Conley; East Wake at New Hanover (9-0); Jordan (5-1) at Pinecrest; Millbrook (6-0) at Jack Britt // Garner at East Chapel Hill (9-0); Cape Fear at Green Hope (9-0); New Bern at Clayton (7-0); Richmond County at Wakefield (6-0)

2nd round (May 4): Panther Creek at New Hanover (6-3); Jordan at Millbrook (6-0) // East Chapel Hill at Green Hope (6-3); Clayton at Wakefield (6-0)

3rd round (May 11): Millbrook (5-2) at New Hanover // Green Hope at Wakefield (5-2)

East regional (May 13): Millbrook at Wakefield (5-1)

State championship (May 16): Wakefield (5-1) vs Greensboro's Page

3A East bracket

1st round (April 27): Union Pines (8-1) at Corinth Holders; Chapel Hill (6-0) at White Oak; Western Alamance (6-3) at South Brunswick; Ledford at Fike (8-1) // Southern Nash at Western Guilford (5-1); Fayetteville Terry Sanford (6-0) at C.B. Aycock; West Carteret at Cardinal Gibbons (9-0); Cleveland at Northern Guilford (8-1)

2nd round (May 4): Chapel Hill at Union Pines (5-4); Western Alamance at Fike (5-1) // Fayetteville Terry Sanford (5-4) at Western Guilford; Northern Guilford at Cardinal Gibbons (6-0)

3rd round (May 11): Union Pines (5-4) at Fike // Fayetteville Terry Sanford at Cardinal Gibbons (6-0)

East regional (May 13): Cardinal Gibbons (6-0) at Union Pines

State championship (May 16): Cardinal Gibbons vs Marvin Ridge (5-4)

2A East bracket

1st round (April 27): Trinity at North Lenoir (9-0); Jordan-Matthews at N.C. Science and Math (9-0); Ayden-Grifton (5-2) at Clinton; First Flight at Washington (6-0) // South Granville at Croatan (9-0); North Johnston at St. Pauls (6-3); Carrboro (6-0) at Randleman; South Columbus at Currituck County (5-4)

2nd round (May 4): North Lenior at N.C. Science and Math (7-1); Ayden-Grifton at Washington (5-3) // Croatan (5-0) at St. Pauls; Carrboro (9-0) at Currituck County

3rd round (May 11): Washington at N.C. Science and Math (6-3) // Carrboro (6-0) at Croatan

East regional (May 13): Carrboro (5-0) at N.C. Science and Math

State championship (May 16): Carrboro (5-2) vs Brevard

1A East bracket

1st round (April 27): Southeast Halifax at Tarboro (7-2); Voyager Academy (5-0) at Louisburg; East Carteret BYE; Williamston Riverside at Gates County (5-2); Raleigh Charter BYE; Whiteville at East Columbus (9-0); Spring Creek at Franklin Academy (6-0); Rosewood BYE

2nd round (May 4): Voyager Academy (6-0) at Tarboro; Gates County at East Carteret (9-0) // East Columbus at Raleigh Charter (6-0); Franklin Academy (6-3) at Rosewood

3rd round (May 11): Voyager Academy (6-0) at East Carteret // Franklin Academy at Raleigh Charter (6-0)

East regional (May 13): Voyager Academy at Raleigh Charter (6-0)

State championship (May 16): Raleigh Charter (5-2) vs Pine Lake Prep

  Comments