Sports On the Air

March 12: TV and Radio

Saturday

AUTO RACING

10:30 a.m. NASCAR, Sprint Cup Series, Good Sam 500, practice, at Avondale, Ariz., FS1

11:30 a.m. NASCAR, Xfinity Series, Axalta Faster Tougher Brighter 200, qualifying, at Avondale, Ariz., FS1

1 p.m. NASCAR, Sprint Cup Series, Good Sam 500, final practice, at Avondale, Ariz., FS1

2:30 p.m. NASCAR, Xfinity Series, Axalta Faster Tougher Brighter 200, at Avondale, Ariz., WRAZ

4:30 p.m. FIA Formula E Championship, at Mexico City, FS1

COLLEGE BASEBALL

1 p.m. Boston College at N.C. State, WKNC 88.1

2 p.m. Pittsburgh at North Carolina, ESPN3.com

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

11 a.m. America East tournament, Vermont vs. Stony Brook, championship, ESPN2, WCLY 1550, 99.9

1 p.m. Big Ten tournament, first semifinal, Michigan vs. Purdue, at Indianapolis, WNCT

1 p.m. SEC tournament, first semifinal, Texas A&M vs. LSU, at Nashville, Tenn., ESPN, WDNC 620, 99.3, 96.5, 99.9

1 p.m. MEAC tournament, Savannah State-Hampton winner vs. S.C. State-Norfolk State winner, championship, at Norfolk, Va., ESPN2

1:30 p.m. Atlantic 10 tournament, first semifinal, Dayton vs. Saint Joseph’s, at Brooklyn, N.Y., CBSSN

2:30 p.m. Conference USA tournament, Old Dominion vs. Marshall-Middle Tennessee winner, championship, at Birmingham, Ala., FS1, WCLY 1550, 99.9

3 p.m. SEC tournament, second semifinal, Alabama-Kentucky Winner vs. Georgia-South Carolina winner, at Nashville, Tenn., ESPN, WDNC 620, 99.3, 96.5, 99.9

3 p.m. American Athletic tournament, first semifinal, Temple vs. UConn, at Orlando, Fla., ESPN2

3:30 p.m. Big Ten tournament, second semifinal, Ohio State-Michigan State winner vs. Nebraska-Maryland winner, at Indianapolis, WNCT

4 p.m. Atlantic 10 tournament, second semifinal, Massachusetts-VCU vs. Davidson-St. Bonaventure winner, at Brooklyn, N.Y., CBSSN

5:30 p.m. American Athletic tournament, second semifinal, Tulane-Houston winner vs. Memphis-Tulsa winner, at Orlando, Fla., ESPN2

5:30 p.m. Big East tournament, championship, Providence-Villanova winner vs. Seton Hall-Xavier winner, at New York, WRAZ, WCMC 99.9

6 p.m. Mountain West tournament, championship, Nevada-San Diego State winner vs. Colorado State vs. Fresno State winner, at Las Vegas, WNCT

6 p.m. Big 12 tournament, championship, Baylor-Kansas winner vs. Oklahoma-West Virginia winner, at Kansas City, Mo., ESPN

6:30 p.m. Southwestern Athletic tournament, championship, Jackson State vs. Southern-Texas Southern winner, at Houston, ESPNU

7:30 p.m. Mid-American tournament, championship, Bowling Green-Akron winner vs. Buffalo-Ohio winner, at Cleveland, ESPN2

8:45 p.m. Big Sky tournament, championship, North Dakota-Weber State winner vs. Idaho-Montana winner, at Reno, Nev., ESPNU

9 p.m. ACC tournament, championship, Notre Dame-North Carolina winner vs. Miami-Virginia winner, at Washington, ESPN, WRAL, WCMC 99.9,WDNC 620, 99.3, 96.5, 99.9

9:30 p.m. Southland tournament, championship, Houston Baptist-Stephen F Austin winner vs. Sam Houston St.-Texas A&M CC winner, at Katy, Texas, ESPN2

10 p.m. Pac-12 tournament, championship, Arizona-Oregon winner vs. California-Utah winner, at Las Vegas, FS1

11 p.m. Western Athletic tournament, championship, UMKC-New Mexico State winner vs. Seattle-CSU Bakersfield winner, at Las Vegas, ESPNU

11:30 p.m. Big West tournament, championship, UC Santa Barbara-Hawaii winner vs. Long Beach State-UC Irvine winner, at Anaheim, Calif., ESPN2

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

4 p.m. Western Athletic tournament, championship, New Mexico State vs. CSU Bakersfield-UT Rio Grande Valley winner, at Las Vegas, ESPNU

1 a.m. (Sunday) Sun Belt tournament, championship, Troy vs. Arkansas Litle Rock, at New Orleans, ESPNU

COLLEGE MEN’S LACROSSE

11 a.m. Duke at Loyola, CBSSN

GOLF

6 a.m. European PGA Tour, True Thailand Classic, third round, at Hua Hin, Thailand, TGC

1 p.m. PGA Tour, Valspar Championship, third round, at Palm Harbor, Fla., TGC

3 p.m. PGA Tour, Valspar Championship, third round, at Palm Harbor, Fla., WITN, WRAL

MAJOR LEAGUE BASEBALL

9 a.m. Spring training, Chicago White Sox vs. San Diego, at Peoria, Ariz. (tape-delayed), MLB

1 p.m. Spring training, Miami vs. Boston, at Fort Myers, Fla., MLB

4 p.m. Spring training, Oakland vs. Texas, at Surprise, Ariz. (same-day tape), MLB

8 p.m. Spring training, N.Y. Yankees vs. Tampa Bay, at Port Charlotte, Fla. (same-day tape), MLB

11 p.m. Spring training, Cleveland vs. San Diego, at Peoria, Ariz. (same-day tape), MLB

3 a.m. (Sunday) Spring training, Chicago White Sox vs. Chicago Cubs (ss), at Mesa, Ariz. (same-day tape), MLB

MIXED MARTIAL ARTS

10 p.m. World Series of Fighting, Justin Gaethje vs. Brian Foster; Cory Devela vs. Louis Taylor, at Greeley, Colo., NBCSN

MOTOR SPORTS

7 p.m. Monster Energy Supercross Series, at Toronto, FS1

NHL

1 p.m. Carolina at Buffalo, FSCR, WCMC 99.9

NBA

8:30 p.m. Oklahoma City at San Antonio, WTVD, WCTI

RUGBY

3 p.m. Premiership Rugby, London Irish at Saracens, NBCSN

SOCCER

7:40 a.m. Premier League, Manchester City at Norwich City, NBCSN

9:30 a.m. Bundesliga, Borussia M’Gladbach at Eintracht Frankfurt, FS2

10 a.m. Premier League, Stoke City vs. Southampton, NBCSN

10 a.m. Premier League, Bournemouth vs. Swansea, USA

12:30 p.m. FA Cup, quarterfinal, Chelsea at Everton, FS2

12:30 p.m. Premier League, West Bromwich Albion vs. Arsenal, WITN

1 p.m. Premier League, Arsenal vs. West Bromwich, WRAL

TRACK & FIELD

8 p.m. USA Indoor Championships, at Portland, Ore. (same-day tape), NBCSN

  Comments