Sports

Here are the high school football playoff brackets; the games start Friday

Ethan Hebb, left, of Cardinal Gibbons celebrates with his teammate Jacob Gill after scoring a touchdown against Northern Durham  on November 9, 2018.
Ethan Hebb, left, of Cardinal Gibbons celebrates with his teammate Jacob Gill after scoring a touchdown against Northern Durham on November 9, 2018. newsobserver.com

The NCHSAA released its finalized football playoff brackets, along with Average Daily Membership numbers for member schools. The ADM numbers are used to subdivide schools into AA and A classes.

First round games will start Friday with the State Championship games being played Dec. 14-15 in Raleigh (2A, 2AA, Durham (4A & 4AA) and Chapel Hill (3A & 3AA). The 1A and 1AA games may be played at Carter-Finley Stadium in Raleigh or Wallace-Wade Stadium in Durham.

Top seeded teams from the 1A, 1AA, 4A and 4AA received a first-round bye. Wake Forest (10-0), the two-time defending state champs, winners of 41 straight games, received a bye in the east. Leesville Road (9-2), the No. 4 seed in the east, also received a first-round bye. Cardinal Gibbons (10-1), the No. 2 seed in the 4A east, will also get a bye, along with Durham-Riverside (7-3), the No. 4 seed in the 4A.

Defending 1AA champion Tarboro (11-0) received a first-round bye as the top seeded team in the east.

1A Football Playoff First Round Pairings

East

#1 Northampton County (10-1), BYE

#8 Weldon (6-4) vs. #9 Washington County (3-7)

#4 Rosewood (7-2), BYE

#5 North Edgecombe (5-5) vs. #12 Bear Grass Charter (4-6)

#3 Gates County (9-2), BYE

#6 South Creek (7-4) vs. #11 Southeast Halifax (4-7)

#2 Pamlico County (10-1), BYE

#7 Southside (4-7) vs. #10 Northside-Pinetown (4-7)

West

#1 Thomas Jefferson (11-0), BYE

#8 Bishop McGuinness (7-4) vs. #9 North Duplin (5-5)

#4 Robbinsville (9-2), BYE

#5 Elkin (6-5) vs. #12 Rosman (3-8)

#3 Murphy (9-1), BYE

#6 Alleghany (6-5) vs. #11 East Columbus (4-7)

#2 Mitchell (9-2), BYE

#7 Cherokee (6-5) vs. #10 Albemarle (4-6)



1AA Football Playoff First Round Pairings

East

#1 Tarboro (11-0), BYE

#8 Lakewood (7-2) vs. #9 South Stanly (7-4)

#4 Granville Central (8-1), BYE

#5 North Stanly (9-2) vs. #12 Louisburg (4-7)

#3 John A. Holmes (10-1), BYE

#6 East Carteret (7-4) vs. #11 Hobbton (5-6)

#2 Princeton (9-0), BYE

#7 Riverside-Martin (8-3) vs. #10 Manteo (6-5)

West

#1 Mount Airy (11-0), BYE

#8 Swain County (6-5) vs. #9 Mountain Island Charter (7-4)

#4 East Surry (8-3), BYE

#5 Bessemer City (6-5) vs. #12 Highland Tech (4-6)

#3 North Rowan (9-2), BYE

#6 East Wilkes (7-4) vs. #11 Polk County (3-8)

#2 Starmount (5-6), BYE

#7 Cherryville (7-4) vs. #10 Community School of Davidson (6-5)

2A Football Playoff First Round Pairings

East

#1 Northeastern (10-0) vs. #16 Fairmont (5-6)

#8 East Bladen (9-2) vs. #9 Beddingfield (8-2)

#5 Clinton (7-2) vs. #12 James Kenan (5-4)

#4 Kinston (10-0) vs. #13 Ayden-Grifton (7-4)

#3 South Columbus (11-0) vs. #14 Greene Central (6-5)

#6 Southwest Onslow (9-2) vs. #11 Bertie (5-5)

#7 Wallace-Rose Hill (7-3) vs. #10 Whiteville (9-2)

#2 South Granville (11-0) vs. #15 Goldsboro (5-5)

West

#1 Randleman (11-0) vs. #16 Lexington (5-6)

#8 Brevard (8-3) vs. #9 Eastern Randolph (9-2)

#5 West Stanly (6-4) vs. #12 Thomasville (8-3)

#4 Wheatmore (10-1) vs. #13 Patton (6-5)

#3 Mountain Heritage (9-1) vs. #14 Providence Grove (6-5)

#6 North Surry (7-4) vs. #11 Hendersonville (6-5)

#7 East Rutherford (9-2) vs. #10 Maiden (8-3)

#2 Reidsville (11-0) vs. #15 Charles D. Owen (4-6)

2AA Football Playoff First Round Pairings

East

#1 Ledford (10-1) vs. #16 Carrboro (6-4)

#8 Roanoke Rapids (7-4) vs. #9 East Duplin (7-3)

#5 Hertford County (5-5) vs. #12 Bunn (5-5)

#4 West Craven (6-5) vs. #13 Richlands (7-4)

#3 North Davidson (9-2) vs. #14 First Flight (5-6)

#6 Cummings (4-7) vs. #11 St. Pauls (8-3)

#7 Croatan (5-5) vs. #10 Currituck County (7-4)

#2 SouthWest Edgecombe (9-2) vs. #15 Washington (4-6)

West

#1 Pisgah (10-1) vs. #16 East Lincoln (5-6)

#8 North Lincoln (8-3) vs. #9 Smoky Mountain (8-3)

#5 Ashe County (9-2) vs. #12 Salisbury (7-4)

#4 Shelby (8-3) vs. #13 West Lincoln (9-2)

#3 Bandys (10-1) vs. #14 Franklin (6-5)

#6 West Stokes (10-1) vs. #11 Fred T. Foard (6-5)

#7 Mount Pleasant (6-5) vs. #10 South Point (8-3)

#2 Hibriten (11-0) vs. #15 East Henderson (5-6)

3A Football Playoff First Round Pairings

East

#1 Havelock (10-0) vs. #16 Northside-Jacksonville (4-6)

#8 Southern Lee (7-3) vs. #9 Franklinton (7-4)

#5 Rocky Mount (8-1) vs. #12 West Carteret (6-5)

#4 Terry Sanford (8-3) vs. #13 Northeast Guilford (6-5)

#3 Western Alamance (10-1) vs. #14 Walter M. Williams (6-5)

#6 Jacksonville (7-1) vs. #11 Eastern Wayne (5-5)

#7 Eastern Alamance (8-3) vs. #10 South Johnston (8-3)

#2 Southern Nash (9-0) vs. #15 C.B. Aycock (5-6)

West

#1 Northwest Cabarrus (11-0) vs. #16 North Buncombe (6-5)

#8 Jay M. Robinson (6-5) vs. #9 Tuscola (7-4)

#5 Kings Mountain (9-2) vs. #12 West Rowan (6-5)

#4 Statesville (8-3) vs. #13 East Rowan (6-5)

#3 Charlotte Catholic (10-1) vs. #14 Morehead (6-5)

#6 Freedom (9-2) vs. #11 Monroe (6-5)

#7 Crest (8-3) vs. #10 Stuart Cramer (7-4)

#2 Hunter Huss (11-0) vs. #15 Burns (4-7)

3AA Football Playoff First Round Pairings

East

#1 Northern Durham (10-1) vs. #16 Gray’s Creek (7-4)

#8 Clayton (9-2) vs. #9 Hillside (8-3)

#5 D.H. Conley (8-3) vs. #12 Southern Alamance (9-2)

#4 Cleveland (9-2) vs. #13 Northern Guilford (8-3)

#3 Lee County (11-0) vs. #14 Dudley (8-3)

#6 New Hanover (8-3) vs. #11 Topsail (9-2)

#7 Eastern Guilford (9-2) vs. #10 J.H. Rose (8-3)

#2 Southeast Guilford (10-1) vs. #15 Cape Fear (7-4)

West

#1 Watauga (11-0) vs. #16 Ashbrook (5-6)

#8 Parkland (10-1) vs. #9 Asheville (7-4)

#5 Weddington (10-1) vs. #12 Central Cabarrus (8-3)

#4 South Iredell (6-5) vs. #13 Southwest Guilford (8-3)

#3 Mount Tabor (7-4) vs. #14 Marvin Ridge (6-5)

#6 Clyde A. Erwin (9-1) vs. #11 Alexander Central (9-2)

#7 Cox Mill (8-3) vs. #10 Sun Valley (9-2)

#2 A.C. Reynolds (10-1) vs. #15 A.L. Brown (6-5)

4A Football Playoff First Round Pairings

East

#1 South Central (11-0), BYE

#8 South View (9-2) vs. #9 Heritage (8-3)

#4 Riverside-Durham (7-3), BYE

#5 Seventy-First (8-3) vs. #12 Jack Britt (5-6)

#3 Pine Forest (9-2), BYE

#6 Middle Creek (7-4) vs. #11 Knightdale (6-5)

#2 Cardinal Gibbons (10-1), BYE

#7 Jordan (5-6) vs. #10 Scotland (5-5)

West

#1 East Forsyth (11-0), BYE

#8 Ragsdale (7-4) vs. #9 Glenn (5-6)

#4 Grimsley (6-5), BYE

#5 Mooresville (8-3) vs. #12 McDowell (4-7)

#3 Page (6-5), BYE

#6 Porter Ridge (7-4) vs. #11 R.J. Reynolds (5-6)

#2 West Mecklenburg (8-2), BYE

#7 West Charlotte (6-5) vs. #10 Lake Norman (3-8)

4AA Football Playoff First Round Pairings

East

#1 Wake Forest (10-0), BYE

#8 Fuquay-Varina (7-4) vs. #9 Wakefield (5-6)

#4 Leesville Road (9-2), BYE

#5 Rolesville (6-5) vs. #12 Broughton (6-5)

#3 Holly Springs (7-4), BYE

#6 Pinecrest (8-3) vs. #11 Panther Creek (6-5)

#2 Hoggard (9-1), BYE

#7 Enloe (8-3) vs. #10 Garner (6-5)

West

#1 Mallard Creek (10-0), BYE

#8 Hough (9-2) vs. #9 North Mecklenburg (6-5)

#4 Ardrey Kell (5-6), BYE

#5 Zebulon B. Vance (10-1) vs. #12 Northwest Guilford (4-7)

#3 Butler (9-2), BYE

#6 Myers Park (10-1) vs. #11 Providence (6-5)

#2 Richmond (10-1), BYE

#7 West Forsyth (8-3) vs. #10 Reagan (7-4)

  Comments