High School Sports

N&O All-Metro boys track & field team

Cardinal Gibbons' Connor Lane celebrates as he crosses the finish line and wins the 3200 meter run with a new state record of 8:59.90 during the NCHSAA 2A and 4A track and field state championships in Greensboro on Friday, May 19, 2017. Lane also won the 1600 meter run.
Cardinal Gibbons' Connor Lane celebrates as he crosses the finish line and wins the 3200 meter run with a new state record of 8:59.90 during the NCHSAA 2A and 4A track and field state championships in Greensboro on Friday, May 19, 2017. Lane also won the 1600 meter run. newsobserver.com

Of the 25 male athletes that made The News & Observer’s All-Metro outdoor boys track and field team, 13 were state champions. Ten others finished as high as second.

Cardinal Gibbons’ Connor Lane, the MVP of the 4A championships who set a new state record in the 3,200, is the only two-time selection for track and field.

Rocky Mount’s Sherrod Greene was a member of the N&O All-Metro football team last fall, while Cary Academy’s Christian Sodano was an All-Metro wrestler.

Northwood’s Cameron Council was MVP in the 3A championships.

N&O All-Metro boys track & field team

Name, School

Yr.

Event

Time/Distance

Brandon Ray, Athens Drive

Jr.

4A 100.

10.67 (1st)

Josh-Lester Harris, J.F. Webb

Sr.

3A 100.

10.67 (2nd)

Kobe Barnes, Wakefield

Jr.

4A 100; 200.

10.79 (2nd); 21.92 (2nd)

Cameron Council, Northwood

Jr.

3A 100; 200; 400.

10.70 (3rd), 21.74 (1st); 48.39 (1st);

Quinton Adams, Carrboro

Sr.

2A 200; 400

22.22 (2nd); 48.77 (2nd)

Andrew Brooks, Broughton

Sr.

4A 800; 1,600.

1:53.88 (1st); 4:19.61 (3rd)

Jacob Gonzalez, South Johnston

Sr.

3A 3,200.

9:27.93 (2nd)

Connor Lane, Cardinal Gibbons*

Sr.

4A 1,600; 3,200.

4:17.58 (1st); 8:59.90 (1st)

Luke Bennett, Voyager Academy

Sr.

1A 1,600; 3,200.

4:30.11 (1st); 9:48.92 (1st)

Austin Carroll, Corinth Holders

Sr.

3A 1,600.

4:21.08 (2nd)

Marcus McDonald, Southern Durham

Sr.

3A 110 hurdles.

14.53 (3rd)

Elijah Knight, Cary

Sr.

4A 300 hurdles; 110 hurdles.

15.03 (2nd); 38.09 (4th)

Enoch Cheung, Raleigh Charter

Jr.

1A 300 hurdles; 110 hurdles.

15.06 (1st); 39.94 (1st)

Dexter McDuffie, South Central

Jr.

4A 300 hurdles.

37.91 (1st)

Tyrese Kelly, Pinecrest

Sr.

4A long jump; triple jump

22-4.75 (1st); 46-8.5 (1st)

Lutalo Holly, Rolesville

Sr.

4A long jump.

22-4.5 (2nd)

Matthew Young, Trinity Academy Raleigh

Jr.

NCISAA 1A/2A long jump.

20-10 (1st)

Jamar Davis, Orange

Jr.

3A long jump; triple jump.

21-9.5 (2nd); 45-6 (3rd)

Elijahwon Cooper, Fike

Soph.

3A high jump.

6-6 (2nd)

Sherrod Greene, Rocky Mount

Sr.

3A discus; shot put.

154-9.5 (1st); 54-3.75 (2nd)

Jaqwuez Norman, Farmville Central

Sr.

2A shot put

52-5.25 (2nd)

Joshua Faison, Smithfield-Selma

Jr.

3A discus.

154-9.5 (2nd)

Will Pruden, Rocky Mount Academy

Sr.

NCISAA 1A/2A discus.

153-8 (1st)

Christian Sodano, Cary Academy

Soph.

NCISAA 3A pole vault.

13-0 (1st)

Wilson Barr, St. David’s

Soph.

NCISAA 1A/2A pole vault.

11-6 (1st)

  Comments