High School Sports

Area holiday basketball tournament schedule

Garner's Marque Maultsby (10) drives towards the lane against Heritage's Dyson Pender (3) during the third quarter. The Garner Trojans and the Heritage Huskies met in a non-conference basketball game on December 19, 2017.
Garner's Marque Maultsby (10) drives towards the lane against Heritage's Dyson Pender (3) during the third quarter. The Garner Trojans and the Heritage Huskies met in a non-conference basketball game on December 19, 2017. newsobserver.com

Other area holiday tournament schedules will be added.

Here’s the order in which they appear below:

▪ John Wall Holiday Invitational

▪ South Granville Holiday Invitational

▪ Lee County Christmas Invitational

▪ John Jacobs Cleveland Classic

JOHN WALL HOLIDAY INVITATIONAL

at Broughton (boys) and Cary Academy (girls)

David West Bracket

Wednesday, Dec. 27

Broughton vs. Downey Christian (Fla.), 1:45 p.m.

Greene Central vs. Christ School, 3:30 p.m.

Kinston vs. Greenfield School, 5:15 p.m.

Garner vs. Trinity Christian, 7 p.m.

Thursday, Dec. 28

BRO/DOW loser vs. KIN/GNF loser, noon

GAR/TRC loser vs. GRE/CHR loser, 10:30 a.m.

BRO/DOW winner vs. KIN/GNF winner, 1:45 p.m.

GAR/TRC winner vs. GRE/CHR winner, 5:15 p.m.

Friday, Dec. 29

7th place game: 10:30 a.m.

5th place game: noon

3rd place game: 3:30 p.m.

Saturday, Dec. 30

Championship game, 7 p.m.

T.J. Warren Bracket

Wednesday, Dec. 27

Word of God vs. Wesleyan Christian, 8:30 p.m.

Thursday, Dec. 28

Cannon School vs. IMG Academy (Fla.), 28, 3:30 p.m.

Panther Creek vs. University School (Fla.), 6:50 p.m.

Heritage vs. Hillcrest Prep (Ariz.), 8:30 p.m.

Friday, Dec. 29

HCP/HER loser vs. CAN/IMG loser, 5:15 p.m.

UNS/PAN loser vs. WCA/WOG loser, 1:45 p.m.

HCP/HER winner vs. CAN/IMG winner, 8:30 p.m.

UNS/PAN winner vs. WCA/WOG winner, 6:50 p.m.

Saturday, Dec. 30

7th place game: noon

5th place game: 3:30 p.m.

3rd place game: 5:15 p.m.

Girls Bracket

All games are at Cary Academy - except the championship game, which is at Broughton.

Wednesday, Dec. 27

Heritage vs. Northwood Temple, 11 a.m.

Cary vs. Hillside, 3:30 p.m.

Southeast Raleigh vs. Neuse Christian, 12:30 p.m.

Mallard Creek vs. Wesleyan Christian, 2 p.m.

Thursday, Dec. 28

HER/NWT loser vs. CRY/HIL loser, 11 a.m.

SER/NCA loser vs. MCK/WCA loser, 12:30 p.m.

HER/NWT winner vs. CRY/HIL winner, 2 p.m.

SER/NCA winner vs. MCK/WCA winner, 3:30 p.m.

Friday, Dec. 29

7th place game: 11 a.m.

5th place game: 12:30 p.m.

3rd place game: 2 p.m.

Saturday, Dec. 30

Championship game at Broughton, 1:50 p.m.

South Granville Holiday Invitational

at South Granville

Columbia bracket

Thursday, Dec. 28

Clayton vs. Wakefield, 9:30 a.m.

Cape Fear Christian vs. Northern Durham, 11 a.m.

Sanderson vs. Green Hope, 4:30 p.m.

Middle Creek vs. South Granville, 6 p.m.

Friday, Dec. 29

CLA/WKF loser vs CFC/NDR loser, 9:30 a.m.

SAN/GHO loser vs. MID/SGR loser, 11 a.m.

CLA/WKF winner vs CFC/NDR winner, 4:30 p.m.

SAN/GHO winner vs. MID/SGR winner, 6 p.m.

Saturday, Dec. 30

7th place game: 9:30 a.m.

5th place game: 12:30 p.m.

3rd place game: 4:30 p.m.

Championship game: 7:30 p.m.

Navy Bracket

Thursday, Dec. 28

Cary vs. Mountain Mission, 12:30 p.m.

Knightdale vs. Riverside, 2 p.m.

Apex vs. Chapel Hill, 7:30 p.m.

Ravenscroft vs. Northern Vance, 9 p.m.

Friday, Dec. 29

CRY/MM loser vs. KNI/RIV loser, 12:30 p.m.

APX/CHL loser vs. RAV/NVA loser, 2 p.m.

CRY/MM winner vs. KNI/RIV winner, 7:30 p.m.

APX/CHL winner vs. RAV/NVA winner, 9 p.m.

Saturday, Dec. 30

7th place game: 11 a.m.

5th place game: 2 p.m.

3rd place game: 6 p.m.

Championship game: 9 p.m.

Yellow Jacket Christmas Classic

At Lee County, games are in main gym unless otherwise noted for Packard Gym

Boys bracket

Wednesday, Dec. 27

Overhills vs. Carrboro, 2 p.m.

Grace Christian Sanford vs. Hoke County, 4 p.m.

Western Harnett vs. East Chapel Hill, 6 p.m.

Lee County vs. Northwood, 8 p.m.

Thursday, Dec. 28

OVR/CRR loser vs. GCS/HOK loser, 2 p.m. Packard Gym

WHA/ECH loser vs. LEE/NWD loser, 4 p.m. Packard Gym

OVR/CRR winner vs. GCS/HOK winner, 2 p.m.

WHA/ECH winner vs. LEE/NWD winner, 4 p.m.

Friday, Dec. 29

7th place game: 4 p.m. Packard Gym

5th place game: 8 p.m. Packard Gym

3rd place game: 4 p.m.

Championship game: 8 p.m.

Girls bracket

Wednesday, Dec. 27

Union Pines vs. Northwood, 2 p.m. Packard Gym

Reidsville vs. Hoke County, 4 p.m. Packard Gym

Lee County vs. Apex Friendship, 6 p.m. Packard Gym

Western Harnett vs. Middle Creek, 8 p.m. Packard Gym

Thursday, Dec. 28

UPI/NWD loser vs. REI/HOK loser, 2 p.m. Packard Gym

LEE/AFR loser vs. WHA/MID loser, 4 p.m, Packard Gym

UPI/NWD winner vs. REI/HOK winner, 2 p.m.

LEE/AFR winner vs. WHA/MID winner, 4 p.m

Friday, Dec. 29

7th place game: 2 p.m. Packard Gym

5th place game: 6 p.m. Packard Gym

3rd place game: 2 p.m.

Championship game: 6 p.m.

John Jacobs Cleveland Classic

at Cleveland

Boys bracket

Wednesday, Dec. 27

Fuquay-Varina vs. West Johnston, 12:30 p.m.

Rocky Mount vs. Corinth Holders, 3:30 p.m.

North Raleigh Christian vs. Nash Central, 6:30 p.m.

Wake Christian vs. Cleveland, 9:30 p.m.

Thursday, Dec. 28

FUQ/WJO loser vs. RMT/COR loser, 11:30 a.m.

NRC/NCL loser vs. WCA/CLE loser, 2:30 p.m.

FUQ/WJO winner vs. RMT/COR winner, 5:30 p.m.

NRC/NCL winner vs. WCA/CLE winner, 8:30 p.m.

Friday, Dec. 29

7th place game: 11:30 a.m.

5th place game: 2:30 p.m.

3rd place game: 5:30 p.m.

Championship game: 8:30 p.m.

Girls bracket

Wednesday, Dec. 27

Fuquay-Varina vs. West Johnston, 11 a.m.

Rocky Mount vs. Corinth Holders, 2 p.m.

Kinston vs. Nash Central, 5 p.m.

Wake Christian vs. Cleveland, 8 p.m.

Thursday, Dec. 28

FUQ/WJO loser vs. RMT/COR loser, 10 a.m.

KIN/NCL loser vs. WCA/CLE loser, 1 p.m.

FUQ/WJO winner vs. RMT/COR winner, 4 p.m.

KIN/NCL winner vs. WCA/CLE winner, 7 p.m.

Friday, Dec. 29

7th place game: 10 a.m.

5th place game: 1 p.m.

3rd place game: 4 p.m.

Championship game: 7 p.m.

  Comments