High School Sports

NCHSAA roundup: Upsets abound

Rolesville lefty Alex Hart (12) lets a pitch fly in the Rams’ first-round N.C. High School Athletic Association 4A baseball playoff game against Conley High in Greenville, N.C. Tuesday, May 10, 2016.
Rolesville lefty Alex Hart (12) lets a pitch fly in the Rams’ first-round N.C. High School Athletic Association 4A baseball playoff game against Conley High in Greenville, N.C. Tuesday, May 10, 2016. amoody@newsobserver.com

The first round of the baseball, softball and girls’ soccer plaoffs were ripe for upsets Tuesday night.

Among the victims were Millbrook soccer – the co-champ of the Cap-8 4A that lost 2-1 in overtime to Athens Drive, North Johnston baseball – the No. 1 seed was a 3-2 loser to No. 32 seed Dixon, Heritage softball – the Cap-8 4A champ lost to conference foe Millbrook 6-5 after sweeping the Wildcats during the regular season.

The Southwest Wake 4A girls’ soccer teams had a big night taking out three conference champs: Athens Drive over Millbrook, Middle Creek over Pine Forest and Panther Creek over D.H. Conley.

The tennis brackets are almost set for Monday’s third round, and the lacrosse games Friday night are set as well. Cardinal Gibbons will host a doubleheader in lacrosse against the Hoggard girls and Leesville Road boys.

Leesville Road won 8-7 in sudden-death overtime against Holly Springs.

Some games not listed are Wednesday. Full brackets are updated on nando.com/preps.

Below are some scores as they were reported as of late Tuesday.

BASEBALL

4A East

First-round scores: 1-Cardinal Gibbons 12, 32-Wake Forest 2; 17-J.H. Rose 11, 16-Riverside 0; 8-Southern Alamance vs. 25-Jack Britt; 24-Fuquay-Varina 3, 9-Middle Creek 2; 4-Green Hope 8, 29-Garner 1; 13-East Wake 2, 20-South Central 1; 28-Athens Drive 3, 5-Cape Fear 2; 12-Pine Forest 11, 21-Purnell Swett 4

3-Hoggard 8, 30-Jordan 0; 14-Heritage 8, 19-South View 0; 6-Sanderson vs. 27-East Chapel Hill (Wed.); 22-Apex 5, 11-Northern Durham 2; 26-Panther Creek 6, 7-West Johnston 5; 23-New Hanover 3, 10-Millbrook 2; 15-Holly Springs 10, 18-Clayton 0; 2-D.H. Conley 4, 31-Rolesville 0

3A East

First-round scores: 1-Cleveland 3, 32-Western Alamance 1;8-Rocky Mount 4, 25-Northeast Guilford 3; 13-South Johnston 6, 20-West Carteret 1; 10-Northwood 4, 23-Swansboro 3;

2A East

First-round scores: 32-Dixon 3, 1-North Johnston 2; 15-South Granville 3, 18-East Duplin 0; 2-Bunn 6, 31-Pasquotank County 1

1A East

First-round scores: 3-Louisburg vs. 30-Pamlico County 7, 3-Louisburg 1

SOFTBALL

4A East

First-round scores: 1-Cape Fear 5, 32-Leesville Road 2; 16-South Central vs. 17-Harnett Central; 8-East Chapel Hill vs. 25-Lumberton; 9-Apex vs. 24-Middle Creek 5-Fuquay-Varina 9, 28-Green Hope 8; 12-Jack Britt vs. 21-Person; 29-Millbrook 6, 4-Heritage 5; 20-Wakefield 8, 13-Northern Durham 2

3-Garner 7, 30-Cardinal Gibbons 5; 14-Hoggard 3, 19-Holly Springs 0; 6-Southern Alamance vs. 27-Purnell Swett; 22-Panther Creek 8, 11-Wake Forest 4; 7-Laney vs. 26-New Bern; 10-West Johnston 10, 23-Rolesville 2; 15-Hoke County vs. 18-South View; 2-D.H. Conley 10, 31-East Wake 0

First-round scores: 4-Lee County 11, 29-Northeast Guilford 4; 2-Northwood 6, 31-West Craven 2

2A East

First-round scores:

2-South Granville 10, 31-Farmville Central 0

1A East

First-round scores: 28-Spring Creek 7, 5-East Wake Academy 2;

GIRLS’ SOCCER

4A East

First-round scores: 1-Clayton 6, 32-Harnett Central 0; 16-Northern Durham 2, 17-Jack Britt 1; 25-New Bern 4, 8-J.H. Rose 3 (5-4 PKs); 24-Athens Drive 2, 9-Millbrook 1 (OT); 4-Leesville Road 3, 29-New Hanover 2; 13-Lumberton vs. 20-Apex (Wed.); 5-Laney vs. 28-Holly Springs (Wed.); 12-Fuquay-Varina 7, 21-West Johnston 1

30-Panther Creek 3, 3-D.H. Conley 1; 14-Knightdale 4, 19-Garner 0; 6-Green Hope vs. 27-Ashley (Wed.); 11-Hoggard vs. 22-Sanderson (Wed.); 26-Middle Creek 5, 7-Pine Forest 0; 10-Overhills vs. 23-Wakefield (Wed.); 18-Heritage 2, 15-East Chapel Hill 0; 2-Cardinal Gibbons vs. 31-Riverside (Wed.)

3A East

First-round scores: 9-Swansboro 5, 24-Cedar Ridge 0; 5-Northern Guilford 8, 28-Smithfield-Selma 0; 12-Northwood 3, 21-Rockingham County 1

19-West Carteret 7, 14-Cleveland 1; 6-Fike 9, 27-Havelock 0; 10-Rocky Mount 5, 23-Gray’s Creek 0; 2-Jacksonville 9, 31-J.F. Webb 0

2A East

First-round scores: 13-South Granville 6, 20-Edenton Holmes 0; 5-N.C. School of Science and Math 9, 28-Red Springs 0; 21-Jordan-Matthews 4, 12-Bartlett Yancey 2

19-Roanoke Rapids 1, 14-Croatan 0 (PKs); 27-East Duplin 2, 6-Washington 1;

1A East

First-round scores: 28-Neuse Charter 3, 5-Granville Central 2;

18-Princeton 9, 15-Oxford Prep 0

BOYS’ TENNIS

4A East

Second-round scores: Green Hope 6, D.H. Conley 0; Millbrook 5 New Hanover 4; Enloe 6, Cardinal Gibbons 3; Panther Creek 5, Clayton 1

3A East

Second-round scores: Fike 5, Cleveland 1; Union Pines 9, Ledford 0; Terry Sanford 5, Northern Guilford 1; Eastern Wayne at Chapel Hill (no score reported)

2A East

Second-round scores: N.C. School of Science and Math 9, Washington 0; Durham School of the Arts 5, Clinton 1; Providence Grove 5, Croatan 4; North Johnston 6, St. Pauls 2

1A East

Second-round scores: Gates County 5, East Carteret 1; (Williamston) Riverside 6, Chatham Charter 3; Voyager Academy 5, Rosewood 1; Raleigh Charter 9, East Columbus 0

BOYS’ LACROSSE

4A East

Third-round scores: Hoggard 11, Millbrook 5; Middle Creek 17, Heritage 5; Leesville Road 8, Holly Springs 7; Cardinal Gibbons 8, Apex 6

1A/2A/3A East

Second-round scores: Chapel Hill 13, Topsail 3; Jacksonville 15, Havelock 9; Cedar Ridge 15, Northside (Jax.) 13; Carrboro 17, Croatan 6

GIRLS’ LACROSSE

East

Third-round matches: Cardinal Gibbons 17, Middle Creek 6; Hoggard 13, Ashley 6; Wakefield 13, New Bern 12; Broughton 16, Chapel Hill 12

J. Mike Blake: 919-460-2606, @JMBpreps

  Comments