High School Sports

Prep notebook: Holiday Invitational tournament play begins this weekend

Garner’s Nick Kuhns (20) dunks during the Garner Magnet High School basketball game against Clayton High School, December 17, 2015, Clayton, N.C. Garner Leads at the half 42-22.
Garner’s Nick Kuhns (20) dunks during the Garner Magnet High School basketball game against Clayton High School, December 17, 2015, Clayton, N.C. Garner Leads at the half 42-22. newsobserver.com

The HighSchoolOT.com Holiday Invitational, the area’s longest-running holiday high school basketball tournament, begins Saturday and runs through next Wednesday with games at Cary Academy and Broughton.

This year’s 44th Holiday Invitational, which has had different sponsors through the years including GlaxoSmithKline, has two eight-team boys brackets, an eight-team girls bracket and a four-team round-robin girls bracket. All of the girls games will be at Cary Academy except for the girls’ eight-team bracket championship.

Here are the brackets with first-round matchups listed:

David West Boys Bracket (all games start Saturday): Broughton vs. Ravenscroft; Apex vs. Voyager Academy; Garner vs. Panther Creek; Terry Sanford vs. Leesville Road.

John Wall Boys Bracket (all games start Dec. 28): High Point Christian Academy vs. Trinity Christian Fayetteville; Cypress Lakes (Tx.) vs. Jay Robinson; Wesleyan Christian Academy vs. Carlisle School (Va.); Virginia Episcopal School (Va.) vs. Arlington Country Day (Fla.).

USports Performance & Analytics Girls Bracket (all games start Saturday): Riverside (Williamston) vs. Ravenscroft; Apex vs. Hillside; Winston-Salem Prep vs. North Pitt; Southeast Raleigh vs. Riverside (Durham).

Girls 4-Team Round Robin (all games start Saturday): Leesville Road vs. Jordan; East Wake vs. Trinity Christian Fayetteville.

Day-by-day schedules for this and other holiday tournaments will be posted on nando.com/prepsnow.

WRAL wrestling: Heritage’s Anthony Brito won the most outstanding wrestler at the WRAL wrestling tournament on Saturday at Athens Drive on Saturday. Brito won the 132-pound title with a 3-2 decision over Caden Darber of New Kent (Va.). Brito is 22-1 on the year.

Also winning titles were Nic Mutio of Wake Forest (138 pounds), Western Harnett’s Jordan Guimont (152), Northwood’s Michael Queen (182) and Northern Durham’s Demazio Samuel (220). Runner-ups included Millbrook’s Crayton Saby (126) and Panther Creek’s Miles Kent (145).

West Forsyth, coached by former Parkland coach Maurice Atwood, won the team event with 255 points, ahead of defending 4A champ Jack Britt (207). The best area teams were Northwood (111, ninth) and Western Harnett (87, 13th).

Tiger Classic: Chapel Hill wrestling will host the Tiger Classic on Tuesday and Wednesday. Among the participants are 2A power Croatan and Newton-Conover, Orange, and 4A giant Southeast Guilford.

“With 47 teams, tons of state qualifiers, we’ll get a really good feel for what we need to do after Christmas,” Chapel Hill coach Tripp Price said. “It allows us to see people from all over the state, the top teams, and that’s what we’re trying to do so our kids can see the best without having to travel. We have a couple top 10 teams from Virginia, South Carolina and all the levels in North Carolina from the mountains to the coast, we got a lot of competition coming to town.”

I-95 showcase: The N.C. I-95 Pre-Christmas Showcase continues Monday and Tuesday at Triton and Cape Fear Christian in Erwin with 35 teams from four different states plus the Bahamas.

Word of God, Neuse Charter and Grace Christian Raleigh are among the area teams in addition to both host schools.

Millbrook in Myrtle: Both Millbrook basketball teams will be playing in the Myrtle Beach area this week. The girls, playing in the CresCom Bank Holiday Invitational in Myrtle Beach, will conclude that tournament on Monday. The Wildcats are 0-2 in the tournament on Friday and Saturday to teams from Georgia and South Carolina.

The boys begin their first of two holiday tournaments with the Shootout by the Sea in North Myrtle Beach on Monday.

NCHSAA state cup: After the fall sports season, Cardinal Gibbons and Carrboro lead their respective N.C. High School Athletic Association Wells Fargo Cup state cup competitions, which award points based on postseason finish across all sports.

Gibbons, in its first year of 4A competition, is first with 270 points, well ahead of co-defending champion Green Hope (152.5). Carrboro is tops in 2A with 195 points, ahead of Salisbury (157.5). Community School of Davidson leads 1A as does Weddington in 3A.

Area schools include: Raleigh Charter (third 1A), Franklin Academy (6th, 1A), Voyager Academy (14th 1A), Princeton (T15th 1A), N.C. School of Science and Math (fourth 2A), Durham School of the Arts (7th 2A), South Granville (T10th 2A), Jordan-Matthews (T12th 2A), Bunn (T12th 2A), Chapel Hill (third 3A), Lee County (5th 3A), Union Pines (6th 3A), Broughton (5th 4A), Apex (T11th 4A), Panther Creek (T15 4A).

Eight of the top 16 1A schools are nontraditional charter and parochial schools

NCHSAA conference cup: Broughton, Garner, Cardinal Gibbons and Green Hope are among the leaders in the Wells Fargo conference cup competitions, in which leagues give points based on conference finish.

Other area leaders are Raleigh Charter (North Central 1A), Granville Central (Tar-Roanoke 1A), Carrboro (Mid-State 2A), N.C. School of Science and Math (Northern Carolina 2A), Chapel Hill (Big 8 3A) and Corinth Holders (Two Rivers 3A).

Ian Pierno contributed.

J. Mike Blake: 919-460-2606, @JMBpreps

Wells Fargo State Cup Standings

1A

1. Community School of Davidson 215

2. Gray Stone Day 155

3. Raleigh Charter 135

4. Bishop McGuinness 125

5. Walkertown 122.5

6. Franklin Academy 117.5

7. Mount Airy 110

8. Wallace Rose-Hill 107.5

9. Highland School of Technology 97.5

10. East Carteret 90

T11. Robbinsville 85

T11. Alleghany 85

T11. Pine Lake Prep 85

14. Voyager Academy 82.5

T15. Avery County 80

T15. Princeton 80

2A

1. Carrboro 195

2. Salisbury 157.5

3. Lake Norman Charter 155

4. N.C. School of Science and Math 150

5. Hendersonville 142.5

6. Franklin 112.5

7. Durham School of the Arts 105

8. Croatan 100

9. Clinton 90

T10. Brevard 85

T10. South Granville 85

T12. Jordan-Matthews 80

T12. Shelby 80

T12. Monroe 80

T12. Washington 80

T12. West Davidson 80

T12. Bunn 80

3A

1. Weddington 235

2. Fayetteville Terry Sanford 160

3. Chapel Hill 152.5

4. Marvin Ridge 150

5. Lee County 145

6. Union Pines 125

7. Eastern Alamance 110

T8. Rocky Mount 107.5

T8. South Iredell 107.5

T8. Asheville 107.5

T8. Northern Guilford 107.5

12. Hickory 92.5

T13. Rockingham County 85

T13. Crest 85

T13. North Lincoln 85

4A

1. Cardinal Gibbons 270

2. Green Hope 152.5

T3. Myers Park 142.5

T3. Page 142.5

5. Broughton 125

6. Providence 122.5

T7. J.H. Rose 117.5

T7. Hough 117.5

9. New Hanover 110

10. Charlotte Catholic 107.5

T11. Northwest Guilford 100

T11. Apex 100

13. Ardrey Kell 97.5

14. Reagan 92.5

T15. Mallard Creek 85

T15. Panther Creek 85

T15. Mount Tabor 85

Wells Fargo Conference Cup standings

1A East

Carolina 1A: Rosewood 35, Lakewood 29, Hobbton 24.5, Princeton 21.5, James Kenan 18.5, North Duplin 18, Spring Creek 14, Neuse Charter 2.5.

Central Tar Heel 1A: North Moore 240, Chatham Central 210, West Montgomery 202.5, South Davidson 192.5, East Montgomery 185, Chatham Charter 170, Uwharrie Charter 115.

Coastal 10 1A: Camden County 31.5, Manteo 27.5 Gates County 27, Perquimans 22, Plymouth 18, Cape Hatteras 14, Creswell 11.5, Columbia 8.5, Ocracoke 7, Mattamuskeet 4.

Coastal Plains 1A: East Carteret 280, Lejeune 232.5, Bear Grass Charter 175, Northside 170, Pamlico County 165, Jones Senior 112.5, Southside 105.

North Central Athletic Conference 1A: Raleigh Charter 37, Franklin Academy 34.5, Voyager Academy 27.5, Roxboro Community 26, Research Triangle 23.5, Woods Charter 21, East Wake Academy 17, River Mill Academy 8, Kestrel Heights 6.5.

Tar Roanoke 1A: Granville Central 16.5, Louisburg 11.5, KIPP Pride 8, Southeast Halifax 7, Oxford Prep 7, Weldon 6, Northwest Halifax 3.

Two Rivers 1A: Riverside (Martin) 22, Tarboro 17, South Creek 12, North Edgecombe 6, Northampton 4, Rocky Mount Preparatory 4.

1A/2A East

Four County 1A/2A: Clinton 58, Midway 32, Wallace-Rose Hill 31.5, Pender 31.5, East Bladen 28, Union 27, West Bladen 18, Heide Trask 12.

Three Rivers 1A/2A: Whiteville 33.3, Fairmont 30.3, South Columbus 30.3, St. Pauls 27, Red Springs 23, East Columbus 17, West Columbus 14, South Robeson 12.

2A East

East Central 2A: Croatan 61, East Duplin 57, Dixon 56.5, North Brunswick 46.5, Northside 45.5, Southwest Onslow 39.5.

Eastern Carolina 2A: North Lenoir 270, Greene Central 260, South Lenoir 220, Ayden-Grifton 185, Goldsboro 145, Kinston 135.

Eastern Plains 2A: Washington 31, North Pitt 27, Beddingfield 21, Farmville Central 18.5, North Johnston 18.5, SouthWest Edgecombe 16.

Mid State 2A: Carrboro 31, Jordan-Matthews 26, Bartlett Yancey 22, Cummings 15, Graham 15, Reidsville 13.

Northeastern Coastal 2A: First Flight 37, Northeastern 32, Currituck County 29, John A. Holmes 24, Hertford County 23, Pasquotank 17, Bertie 7.

Northern Carolina 2A: N.C. School of Science and Math 32, Durham School of the Arts 28, Bunn 26.5, Franklinton 24.5, South Granville, 24, Roanoke Rapids 22.5, Warren County 7, Southern Vance 6.5.

PAC-6 2A: Randleman 25, Wheatmore 25, Trinity 21, Providence Grove 18, Eastern Randolph 15.5, High Point T.W. Andrews 14.5.

3A East

Big 8 3A: Chapel Hill 32, Cedar Ridge 26.5, Orange 25.5, Northwood 21, J.F. Webb 12, Southern Durham 11.5, Northern Vance 6.5.

Big East 3A: Rocky Mount 68.5, Hunt 68, Fike 61, Southern Nash 56.5, Northern Nash 49, Nash Central 42.

Cape Fear Valley 3A: Terry Sanford 45, Lee County 39, Union Pines 35, Gray’s Creek 26, Southern Lee 24, Douglas Byrd 12, Westover 10.

Coastal 3A: West Carteret 40, Jacksonville 34, Swansboro 30.5, Richlands 28.5, White Oak 26, West Craven 19, Havelock 17.

Mid Piedmont 3A: Ledford 34, Asheboro 30.5, Central Davidson 25, Western Guilford 23.5, Southwestern Randolph 22, Southern Guilford 20, North Forsyth 11.

Mid-State 3A: Northern Guilford 93.5, Western Alamance 79.5, Eastern Alamance 79, Williams 75, Rockingham County 72.5, Morehead 62, McMichael 60.5, Eastern Guilford 58, Northeast Guilford 25.

Two Rivers 3A: Corinth Holders 72, Cleveland 68.5, Triton 58.5, South Johnston 54.5, Western Harnett 49, Smithfield-Selma 48.5.

3A/4A East

Eastern Carolina 3A/4A: New Bern 37, J.H. Rose 33, D.H. Conley 32, C.B. Aycock 31, South Central 19, Southern Wayne 12, Eastern Wayne 12.

Mideastern 3A/4A: Hoggard 39, Laney 38, New Hanover 32, Topsail 28.5, Ashley 24.5, South Brunswick 18, West Brunswick 16.

4A East

Cap-8 4A: Broughton 45, Leesville Road 44, Millbrook 34.5, Sanderson 31, Wake Forest 27, Wakefield 26.5, Heritage 25, Enloe 19.

Greater Neuse River 4A: Garner 80, West Johnston 73.5, Clayton 71, Rolesville 67, Knightdale 63.5, Southeast Raleigh 55.5, Harnett Central 51.5, East Wake 50.

Mid-South 4A: Jack Britt 45, Cape Fear 35.5, Pine Forest 28.5, South View 27.5, Overhills 26.5, Seventy-First 16, E.E. Smith 14.

PAC-6 4A: Cardinal Gibbons 45, East Chapel Hill 36, Jordan 33, Riverside 27.5, Northern Durham 19.5, Person 17, Hillside 11.

Southeastern 4A: Pinecrest 38, Richmond 28.5, Scotland 25.5, Hoke 21, Lumberton 18, Purnell Swett 14.

Southwest Wake 4A: Conference Standings: Green Hope 51, Apex 48, Panther Creek 47.5, Middle Creek 40, Holly Springs 33, Fuquay-Varina 29, Athens Drive 28, Cary 21.5, Apex Friendship 15.

Related stories from Raleigh News & Observer

  Comments